Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Wymagalności roszczenia o wypłatę zysku za dany rok obrachunkowy

Podział i wypłata całości zysku w spółce jawnej (art. 52 k.s.h.)

Wyświetl tylko:

Przepisy nie określają terminu, w ciągu którego wspólnik powinien zgłosić żądanie, więc może on to uczynić nawet po upływie dłuższego czasu.. Do tego momentu spółka (wspólnicy prowadzący sprawy) nie może zmienić przeznaczenia niepobranego zysku przypadającego wspólnikowi.

W uzasadnieniu wyroku z dnia 3 lipca 2008 r., IV CSK 101/08, Sąd Najwyższy zważył trafnie, że „zgodnie z art. 52 § 1 k.s.h. wspólnik może żądać podziału i wypłaty zysku z końcem roku obrotowego. Wymagalność roszczenia zależy od podjęcia tej czynności przez wierzyciela. Jest to najwcześniej możliwy termin, od kiedy wierzyciel może zgłosić żądanie wypłaty zysku. Z chwilą zgłoszenia żądania spółka powinna, zgodnie z art. 455 k.c., niezwłocznie czyli bez nieuzasadnionej zwłoki, spełnić świadczenie. Dopiero po upływie tego czasu, niezbędnego w normalnym trybie do wykonania zobowiązania, można mówić o powstaniu stanu wymagalności, powodującym rozpoczęcie biegu terminu przedawnienia”

Wyrok SO w Olsztynie z dnia 19 października 2017 r., V GC 45/17

Standard: 50755 (pełna treść orzeczenia)

W spółkach sporządzających sprawozdanie finansowe zysk wynika z bilansu spółki. (...) spółki jawnej podlegającej przepisom ustawy o rachunkowości, jak to miało miejsce w rozpoznawanej sprawie, obowiązkiem zatwierdzenia sprawozdania finansowego nie później niż 6 miesięcy od końca roku obrotowego (art. 53 ust. 1 w związku z art. 3 pkt 10 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości, tekst jedn. Dz.U. z 2016 r. poz. 1047) oznacza, że jest to czas niezbędny, w którym w normalnym trybie spółka powinna spełnić świadczenie, gdyby wspólnik zgłosił żądanie wypłaty zysku w najwcześniej możliwym terminie (art. 120 § 1 zd. 2 k.c.), czyli z końcem roku obrotowego (art. 52 § k.s.h.). Z upływem tego czasu należałoby łączyć wymagalność roszczenia wspólnika i rozpoczęcie biegu terminu przedawnienia tego roszczenia. Zgłoszenie żądania wypłaty zysku jest jedyną czynnością, jaką powinien podjąć wierzyciel w celu uzyskania należnej mu wypłaty o ile spółka osiągnęła zysk za ostatni rok obrotowy i wspólnicy nie podjęli decyzji o innym przeznaczeniu zysku (tak – słusznie – SN w wyroku z dnia 3 lipca 2008 r., IV CSK 101/08, niepubl. oraz SA w Łodzi w wyroku z dnia 11 marca 2014 r., I ACa 1302/13

Wyrok SR dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi  z dnia 21 listopada 2016 r., XIII GC 1431/15

Standard: 50757 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 382 słów. Wykup dostęp.

Standard: 50002

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.