Odpowiedzialność osoby przystępującej do spółki (art. 32 k.s.h.)
Stosunek do osób trzecich (art. 28 - 36 k.s.h.)
Generalnie obowiązuje zasada, że wspólnicy ponoszą odpowiedzialność za zobowiązania spółki powstałe w czasie, gdy byli oni wspólnikami. Jednakże art. 32 k.s.h. rozszerza ramy czasowe odpowiedzialności tych wszystkich, którzy przystępują do spółki już działającej. Osoby takie ponoszą odpowiedzialność za zobowiązania powstałe przed dniem przystąpienia
Wyrok SA w Warszawie z dnia 13 lipca 2017 r., I ACa 756/16
Standard: 49987 (pełna treść orzeczenia)
Odpowiedzialność wspólnika przystępującego do spółki jest niezależna od tego, czy zgłoszono zmianę składu osobowego spółki do KRS (do czego spółka zobowiązana jest na podstawie art. 26 § 1 pkt 3 i § 2 k.s.h. w zw. z art. 38 pkt 4 lit. a ustawy o KRS), gdyż ujawnienie zmian w tym zakresie ma jedynie charakter deklaratywny. Dla powstania odpowiedzialności nowego wspólnika decydujący jest moment jego przystąpienia do spółki, tj. dokonania zmiany umowy spółki, jeżeli przystąpienie wspólnika odbywa się w trybie zmiany umowy spółki, czy też przyjęcia spadku w przypadku spadkobrania.
Podstawą przystąpienia do spółki jest umowa pomiędzy dotychczasowymi wspólnikami a osobą przystępującą do spółki. Umowa taka musi zostać zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności (art. 77 § 1 k.c. w zw. z art. 23 k.s.h.). Skutki prawne tej umowy nie są zależne od ujawnienia nowego wspólnika w rejestrze, jakkolwiek zgłoszenie takie jest obligatoryjne (art. 26 § 1 pkt 3 i § 3 k.s.h.).
Przystąpienie do spółki nie oznacza powstania nowej spółki
Postanowienie SO w Łodzi z dnia 21 lutego 2014 r., XIII Ga 474/13
Standard: 50503 (pełna treść orzeczenia)