Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Oświadczenie nowego wspólnika (art. 259 k.s.h.)

Zmiana umowy spółki (art. 255 - 265 k.s.h.)

Wyświetl tylko:

Jednym ze sposobów nabycia udziałów w spółce w drodze czynności prawnej jest objęcie udziałów w podwyższonym - w drodze zmiany umowy - spółki kapitale zakładowym. Przystąpienie do spółki – poprzez złożenie oświadczenia formie aktu notarialnego o przystąpieniu do spółki oraz objęcie udziału lub udziałów o oznaczonej wartości nominalnej (art. 259 k.s.h.) - jest odpowiedzią na ofertę ze strony spółki i jeżeli zarząd przyzna prawa do objęcia udziałów, przystąpienie będzie skuteczne.

Przystąpienie do spółki ma charakter nabycia pierwotnego, gdyż dotyczy nowo tworzonych udziałów w kapitale zakładowym; dominujący jest również pogląd, że jest to jednostronna czynność prawna.

Oświadczenie woli uzależniające przystąpienie do spółki od spełnienia warunku, gdy przystąpienie do spółki uzależniono od wystąpienia określonych w umowie zdarzeń, należy uznać w przypadku warunku zawieszającego za nieważne, stosownie do art. 94 k.c.

Wyrok SA w Katowicach z dnia 6 października 2015 r., V ACa 728/14

Standard: 49964 (pełna treść orzeczenia)

Realizacja zmiany umowy umożliwiającej przystąpienie nowego wspólnika do spółki istniejącej w celu objęcia nowo utworzonych udziałów w kapitale zakładowym, wymaga uwzględnienia dyspozycji art. 259 ksh określającego treść oświadczenia nowego wspólnika sprowadzającą się do „przystąpienia” oraz „objęcia udziałów o oznaczonej wartości nominalnej”.

Zgodnie z art. 261 ksh przy podwyższeniu kapitału zakładowego stosuje się odpowiednio przepisy działu dotyczącego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością dotyczące wkładów niepieniężnych. Pokrycie udziałów aportem reguluje art. 158 § 1 ksh stanowiący, że umowa spółki powinna szczegółowo określać przedmiot tego wkładu oraz osobę wspólnika wnoszącego aport, jak również liczbę i wartość nominalną objętych w zamian udziałów.

Podwyższenie kapitału zakładowego zarząd zgłasza do sądu rejestrowego, a do zgłoszenia należy dołączyć m.in. oświadczenia o objęciu udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym oraz oświadczenie wszystkich członków zarządu, że wkłady na podwyższony kapitał zakładowy zostały w całości wniesione (art. 262 § 1 i § 2 pkty 2 i 3 ksh).

Z przytoczonych przepisów wynika, że objęcie udziałów następuje na podstawie oświadczenia wspólnika przystępującego a zapewnienie sądu o pokryciu ich wkładem jest obowiązkiem zarządu spółki „przyjmującej” wspólników. 

Wyrok SN z dnia 19 października 2006 r., V CSK 215/06

Standard: 49972 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 126 słów. Wykup dostęp.

Standard: 50008

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.