Wyłączenie lub ograniczenie uchwałą prawa pierwszeństwa objęcia nowych udziałów (art. 246 § 3 k.s.h.)
Objęcie nowych udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym; prawo pierwszeństwa (art. 258 k.s.h.) Większość kwalifikowana przy podejmowaniu uchwał (art. 246 k.s.h.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Ustawodawca dopuścił możliwość odmiennego unormowania w uchwale o podwyższeniu kapitału zakładowego praw pierwszeństwa dotychczasowych wspólników w objęciu udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym w stosunku do ustawowych zasad, gdy umowa spółki tego nie reguluje. Wówczas pozbawienie w uchwale niektórych wspólników prawa pierwszeństwa w objęciu udziałów konkretnego podwyższenia kapitału zakładowego, nie stanowi zmiany umowy spółki, która uszczupla ich prawa udziałowe. Aby doszło do uszczuplenia praw udziałowych w rozumieniu art. 246 § 3 k.s.h. muszą one być przyznane w umowie spółki albo wynikać z przepisów prawnych.
Wspólnik, którego prawo pierwszeństwa w objęciu udziałów w podwyższonym kapitału zakładowym zostało wyłączone uchwałą o podwyższeniu kapitału, gdy umowa spółki tej kwestii nie reguluje, nie jest pozbawiony ochrony prawnej. Instrumentem zapewniającym mu taką ochronę jest uprawnienie do zaskarżenia uchwały w trybie art. 249 § 1 k.s.h.
.Wyrok SN z dnia 21 października 2016 r., IV CSK 835/15
Standard: 49945 (pełna treść orzeczenia)
W trybie zwykłym wspólnicy mogą nie tylko wyłączyć lub ograniczyć prawo dotychczasowych wspólników do objęcia nowych udziałów w stosunku do dotychczasowych udziałów, ale mogą także postanowić o przyznaniu uprawnień do objęcia nowych udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym osobom niebędącym wspólnikami.
W umowie spółki lub w uchwale o podwyższeniu kapitału zakładowego przez zmianę umowy spółki, wspólnicy mogą udzielić upoważnienia wyznaczonemu organowi spółki do przydzielania na określonych zasadach udziałów nieobjętych przez wspólników, którzy nie skorzystali z przysługującego im prawa pierwszeństwa.
Wyrok SA w Katowicach z dnia 6 października 2015 r., V ACa 728/14
Standard: 49966 (pełna treść orzeczenia)