Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Sposób objęcia nowych udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym ze środków spółki (art. 260 § 2 k.s.h.)

Podwyższenie kapitału zakładowego ze środków spółki (art. 260 k.s.h.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Art. 260 § 2 k.s.h. jest regulacją szczególną w stosunku do art. 258 § 1 k.s.h. i przewidziany w nim sposób objęcia udziałów przez wszystkich dotychczasowych wspólników nie może zostać ograniczony lub wyłączony w umowie spółki lub w uchwale o podwyższeniu kapitału zakładowego.

Wyrok SA w Krakowie z dnia 15 grudnia 2016 r., I ACa 965/16

Standard: 50006 (pełna treść orzeczenia)

Uregulowany w art. 260 § 2 k.s.h. sposób objęcia nowych udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym nawiązuje do konstrukcji prawa pierwszeństwa uregulowanego w art. 258 § 1 k.s.h. Jeżeli umowa spółki lub uchwała o podwyższeniu kapitału zakładowego nie stanowią inaczej, dotychczasowi wspólnicy mają prawo pierwszeństwa do objęcia nowych udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym w stosunku do udziałów dotychczasowych.

Użycie w art. 260 § 2 k.s.h. określenia, iż wspólnikom przysługują nowe udziały, a nie prawo pierwszeństwa do ich objęcia, oznacza, że udziały w podwyższonym kapitale zakładowym ze środków spółki nie wymagają objęcia. Przy podwyższeniu kapitału zakładowego ze środków własnych spółki, nowe udziały przysługują wszystkim wspólnikom niejako automatycznie, bez potrzeby dokonywania przez nich jakichkolwiek czynności. Natomiast prawo pierwszeństwa jest uprawnieniem wspólnika, z którego może skorzystać ale nie ma takiego obowiązku.

Zawarte w art. 257 § 3 k.s.h. odesłanie do art. 260 § 2 k.s.h. zawiera zatem dalej idące wymaganie odnoszące się do objęcia wszystkich nowych udziałów przez dotychczasowych wspólników i to w stosunku do ich dotychczasowych udziałów. Dlatego art. 260 § 2 k.s.h. może być uznany za regulację szczególną w stosunku do art. 258 § 1 k.s.h., a przez to przewidziany w nim sposób objęcia udziałów przez wszystkich dotychczasowych wspólników nie może zostać ograniczony lub wyłączony w umowie spółki lub uchwale o podwyższeniu kapitału zakładowego.

Uchwała SN z dnia 17 stycznia 2013 r., III CZP 57/12

Standard: 49865 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 155 słów. Wykup dostęp.

Standard: 49973

Zobacz glosy

Komentarz składa z 54 słów. Wykup dostęp.

Standard: 49974

Zobacz glosy

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.