Zbycie udziału w trakcie procesu
Ograniczenia zbywalności udziału; zgoda spółki na zbycie lub zastawienie udziału (art. 182 k.s.h.)
W przypadku zbycia części udziałów, czy też akcjonariuszy zbywca, nie traci swej legitymacji, ale nie uzyskuje jej ich nabywca. Brak bowiem argumentów jurydycznych, a przeciw są względy celowościowe by dopuścić do rozmnożenia legitymowanych do zaskarżenia uchwały jedynie z uwagi na nabycie części akcji od osoby, która stała się władna wytoczyć powództwo kwestionujące uchwałę.
W przypadku zmiany osoby władającej udziałami lub akcjami w trakcie procesu następca prawny wstępuje do postępowania w miejsce powoda.
W przypadku przejścia pod tytułem szczególnym, zbycie w toku sprawy rzeczy lub prawa, objętych sporem, nie ma wpływu na dalszy bieg sprawy; nabywca może jednak wejść na miejsce zbywcy za zezwoleniem strony przeciwnej. Zastosowanie art. 192 pkt 3 k.p.c. w omawianym wypadku trafnie zakwestionował jednak SA w Katowicach, który w wyr. z 9 października 1992 r., I ACr 487/92), wskazał, że przepis ten dotyczy sytuacji, gdy zbyta rzecz lub prawo stanowi przedmiot procesu, przez co nie może on mieć zastosowania w sytuacji, gdy przedmiotem sporu jest ważność uchwały. W rezultacie, nabywca udziału lub akcji nie może wstąpić do procesu w miejsce zbywcy.
Wyrok SA w Katowicach z dnia 28 marca 2018 r., V AGa 33/18
Standard: 49838 (pełna treść orzeczenia)