Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Oznaczenie uchwałą wysokości i terminu dopłat (art. 178 k.s.h.)

Dopłaty (art. 177 - 179 k.s.h.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Kodeks spółek handlowych wymaga podjęcia uchwały w zakresie nałożenia na wspólników obowiązku uiszczenia dopłat na pokrycie strat finansowych spółki w konkretnej wysokości i określonym terminie (art. 178 § 1 k.s.h.), mimo że w umowie spółki wspólnicy uprzednio uzgodnią możliwość uiszczania dopłat w granicach liczbowo oznaczonej wysokości w stosunku do udziału (art. 177 § 1 k.s.h.).

Uchwała SN z dnia 12 grudnia 2019 r., III CZP 42/19

Standard: 49808 (pełna treść orzeczenia)

Dopłaty są określone w granicach liczbowo oznaczonej wysokości w stosunku do udziałów. Wartość musi więc być stosunkowa, tj. określać relacje między udziałem a dopłatą. Możliwe są więc określenia odnoszące się do wielokrotności wartości udziału (na przykład dwukrotnej jego wartości), określonej części udziału (na przykład połowy), może to być więc określenie iloczynowe, ilorazowe, procentowe.

Cechą obowiązku dopłat jest przy przyjęciu stosunkowości stworzenie pewnych relacji między posiadanymi udziałami a kwotami, które wspólnik ma wpłacać. W doktrynie przyjmuje się także ,że z zasady proporcjonalnego obciążania wspólników dopłatami nie należy wyciągać wniosku, że wspólnik może uzależnić wniesienie przez siebie dopłaty od faktu wywiązania się z tego obowiązku przez pozostałych wspólników.

Wyrok SO w Lublinie z dnia 13 kwietnia 2018 r., IX GC 534/17

Standard: 49814 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 177 słów. Wykup dostęp.

Standard: 49809

Komentarz składa z 53 słów. Wykup dostęp.

Standard: 49812

Komentarz składa z 214 słów. Wykup dostęp.

Standard: 49813

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.