Szczegółowy porządek obrad w rozumieniu art. 238 § 2 k.s.h.
Zaproszenie na zgromadzenie wspólników (art. 238 k.s.h.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Szczegółowy porządek obrad przewidujący podjęcie uchwały nie oznacza bezwzględnego wymagania przytoczenia treści projektowanej uchwały w zawiadomieniu o zgromadzeniu. Poziom szczegółowości zawiadomienia uzależniony jest nie tylko od przedmiotu obrad, ale także od stopnia orientacji wspólników w sprawach spółki, których zgromadzenie ma dotyczyć. Istotne jest, aby sposób ujęcia porządku obrad w zawiadomieniu umożliwiał wspólnikowi zorientowanie się, czego konkretnie obrady będą dotyczyły i umożliwiały mu podjęcie z należytym rozeznaniem decyzji o potrzebie uczestnictwa w zgromadzeniu oraz merytoryczne przygotowanie do niego.
Wyrok SA w Katowicach z dnia 29 czerwca 2018 r., V AGa 494/18
Standard: 49951 (pełna treść orzeczenia)
Oznaczenie według art. 238 § 2 zd. 2 k.s.h. szczegółowego porządku obrad zgromadzenia wspólników spółki z o.o. dopuszcza jego zwięzłe sformułowanie i nie wymaga wskazywania brzmienia planowanych uchwał, sprzeciwia się jednak czynić to ogólnikowo oraz tak niedokładnie, że wprowadza wspólników w błąd (wyrok SN z dnia 14 maja 2009 r., I CSK 406/08).
Wynika z tego, że pozwana spółka nie musiała wskazywać w zaproszeniu pełnej treści uchwały, ale mogła co najmniej wskazać, że zakresem obrad objęte będzie także podwyższenie kapitału zakładowego przez zmianę umowy spółki. Powołanie się natomiast jedynie na zmianę umowy w zakresie wysokości kapitału zakładowego spółki stanowiło wprowadzenie wspólnika w błąd.
Wyrok SA w Warszawie z dnia 7 czerwca 2018 r., VII AGa 1464/18
Standard: 49952 (pełna treść orzeczenia)