Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Upoważnienie sądu do zwołania nadzwyczajnego zgromadzenia (art. 237 k.s.h.)

Zgromadzenie wspólników spółki z o.o. (art. 227 - 248 k.s.h.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Zwołanie zgromadzenia w wykonaniu upoważniania udzielonego przez sąd rejestrowy (art. 237 k.s.h.) może nastąpić tylko raz.

Powyższe założenie obowiązuje w każdym wypadku zwołania zgromadzenia z powołaniem na upoważnienie udzielone przez sąd rejestrowy, tj. niezależenie od tego, czy zwołanie to następuje z zachowaniem warunków wynikających z postanowienia upoważniającego do jego zwołania, w tym w zakresie terminu zwołania zgromadzenia, czy też z naruszeniem któregokolwiek z tych warunków.

Przeciwne podejście mogłoby prowadzić od nadużyć i komplikacji, a ponadto rodziłoby problem kosztów zwoływania i odbywania zgromadzeń (por. art. 237 § 2 k.s.h.) jeszcze przed rozpoczęciem biegu terminu do zwołania zgromadzenia wskazanego przez sąd w postanowieniu.

Wyrok SN z dnia 12 września 2018 r., II CSK 698/17

Standard: 66361 (pełna treść orzeczenia)

Postanowienie sądu rejestrowego musi być wykonane zgodnie z jego treścią. Jednak treść orzeczenia upoważniającego tego sądu do zwołania nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników w zakresie określenia porządku oraz treści przewidzianych uchwał nie ma już przesądzającego znaczenia dla zastosowania następnie w sprawie art. 249 i 252 § 1 k.s.h.

Sąd rejestrowy zezwalając na zgromadzenie nie może ingerować w treść porządku obrad, nie może też modyfikować proponowanej we wniosku treści uchwał. 

Wyrok SA w Szczecinie z dnia 27 października 2016 r., I ACa 413/16

Standard: 49785 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 288 słów. Wykup dostęp.

Standard: 51257

Komentarz składa z 208 słów. Wykup dostęp.

Standard: 51255

Komentarz składa z 157 słów. Wykup dostęp.

Standard: 51258

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.