Podział kapitału zakładowego na udziały
Podział kapitału zakładowego na udziały (art. 152 k.s.h.)
Wspólnicy określając wysokość kapitału zakładowego, deklarują się co do formy i wartości wkładów jakie mają wnieść do spółki a następnie dzielą ten kapitał na udziały. W zamian za wniesione wkłady otrzymują udziały w kapitale zakładowym. Z chwilą wniesienia wszystkich wkładów roszczenie spółki z tytułu pokrycia udziałów względem wspólników wygasa. Od tego momentu zgodnie z treścią art. 189 Ksh niedopuszczalne jest zwrotne wypłacanie tychże wkładów.
Wyrok SA w Krakowie z dnia 28 kwietnia 2015 r., I ACa 215/15
Standard: 49915 (pełna treść orzeczenia)
Przepis art. 152 k.s.h. jedynie stanowi, iż kapitał zakładowy spółki dzieli się na udziały o równej albo nierównej wartości nominalnej, natomiast w myśl art. 153 k.s.h. umowa spółki stanowi, czy wspólnik może mieć tylko jeden, czy więcej udziałów. Jeżeli wspólnik może mieć więcej niż jeden udział, wówczas wszystkie udziały w kapitale zakładowym powinny być równe i są niepodzielne.
Może wystąpić sytuacja, że w razie śmierci wspólnika – w razie gdy umowa spółki, zgodnie z art. 183 § 1 k.s.h., przewiduje wyłączenie wstąpienia do spółki w jego miejsce spadkobierców zmarłego wspólnika – udziały zmarłego wspólnika do czasu ich wykupienia przez wskazanego nabywcę, albo do czasu przymusowego umorzenia, nie stanowią niczyjej własności (w sensie korporacyjnym), a zatem pozostają „oderwane” od istnienia wspólnika.
Podobnie ma się rzecz, gdy udziały należą do osoby prawnej, która zostaje zlikwidowana, zaś likwidacja majątku tej osoby nie objęła przysługujących jej udziałów w danej spółce
Wyrok SA w Warszawie z dnia 17 lipca 2014 r., VI ACa 1604/13
Standard: 49697 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 51042