Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Wierzytelność wspólnika z tytułu udziału w zyskach spółki w postępowaniu likwidacyjnym

Czynności likwidacyjne (art. 82 k.s.h.) Podział i wypłata całości zysku w spółce jawnej (art. 52 k.s.h.) Udział wspólnika spółki jawnej w zyskach i stratach (art. 51 k.s.h.)

Wspólnik spółki jawnej może dochodzić wypłaty udziału w zysku (art. 52 § 1 k.s.h.) tylko wobec spółki, a po otwarciu jej likwidacji przysługuje mu tylko roszczenie, o którym mowa w art. 82 § 2 zdanie trzecie k.s.h., co nie wyklucza roszczenia odszkodowawczego wobec innych wspólników za szkodę poniesioną w związku z niewypłaceniem w terminie udziału w zysku.

W toku postępowania likwidacyjnego zobowiązania spółki wobec wierzycieli powinny być zaspokojone „przede wszystkim” (w pierwszej kolejności). Oznacza to, że dopiero po ich zaspokojeniu możliwe jest zaspokojenie zobowiązań wynikających ze stosunku spółki. Do takich zobowiązań należą m.in. zobowiązania z tytułu udziału wspólników w zyskach spółki (art. 51 § 1 i art. 52 § 1 k.s.h.) i to niezależnie od tego, czy zobowiązania te powstały przed, czy po otwarciu likwidacji. Wspólnicy mogą dochodzić swych roszczeń z tego tytułu dopiero przy podziale nadwyżki pozostałej w wyniku spłacenia zobowiązań wynikających ze stosunków „zewnętrznych” spółki, pozostawienia odpowiednich kwot na pokrycie zobowiązań niewymagalnych lub spornych i ewentualnego spłacenia udziałów wspólników (art. 82 § 2 zdanie trzecie k.s.h.).

Bieg roszczenia o wypłatę przez spółkę udziału w zysku (art. 52 § 1 k.s.h.), jeżeli nie uległo przedawnieniu przed otwarciem likwidacji spółki, ulega swoistemu zawieszeniu w czasie od otwarcia likwidacji do podziału nadwyżki, o którym mowa w art. 82 § 2 k.s.h., gdyż w tym czasie nie może być dochodzone.

Wyrok SN z dnia 23 października 2008 r., V CSK 172/08

Standard: 49657 (pełna treść orzeczenia)

Zobacz glosy

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.