Niedołączenie opinii biegłego do wniosku prokuratora o z leczenie odwykowe
Przymusowe leczenie alkoholików Prokurator w procesie cywilnym (art. 7 i art.. 55 – 60 k.p.c.)
Niedołączenie do wniosku prokuratora o zastosowanie obowiązku leczenia odwykowego (art. 26 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi - jedn. tekst Dz.U. z 2012 r., poz. 1356 ze zm.) opinii biegłego albo wzmianki biegłego o okolicznościach uniemożliwiających jej wydanie (§ 6 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 27 grudnia 2007 r. w sprawie biegłych w przedmiocie uzależnienia od alkoholu (Dz.U. Nr 250, poz. 1883 ze zm.) stanowi brak formalny podlegający uzupełnieniu na podstawie art. 130 § 1 w związku z art. 13 § 2 k.p.c. i art. 26 ust. 3 tej ustawy pod rygorem jego zwrotu.
Nie ma podstaw do przyjęcia, że prokurator nie jest zobowiązany do dołączenia do wniosku opinii biegłego, czy też, że nie ma legitymacji do skierowania osoby, o której mowa w art. 24, na badanie celem wydania opinii w przedmiocie uzależnienia od alkoholu i wskazania rodzaju zakładu leczniczego.
Przyznanie prokuratorowi legitymacji także do wszczęcia postępowania nieprocesowego oznacza, że ma on pozycję uczestnika uprawnionego do podejmowania wszystkich czynności koniecznych do skutecznego złożenia i popierania wniosku. Jeśli do złożenia wniosku wymagana jest opinia biegłego, to prokurator może i powinien skierować osobę, o której mowa w art. 24 u.w.t.p.a., na badanie przez biegłego. Nie ogranicza go zastrzeżenie z art. 25 u.w.t.p.a., że na badanie kieruje gminna komisja rozwiązywania problemów alkoholowych. Należy je traktować jako przyznanie takiego uprawnienia gminnej komisji. Nie było natomiast potrzeby do dodatkowego wskazania na takie uprawnienie prokuratora, skoro jego prerogatywa do właściwego wypełniania obowiązków związanych z wszczęciem postępowania wynika z samodzielnej pozycji, przyznanej art. 7 k.p.c. oraz art. 43 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1985 r. o prokuraturze (jednolity tekst Dz. U. z 2011 r. Nr 270, poz. 1599 ze zm.), który przewiduje prawo do podejmowania czynności między innymi w celu zasięgania opinii biegłych dla wyjaśnienia, także sprawy cywilnej, jeśli wymaga tego ochrona praworządności.
Uchwała SN z dnia 11 września 2013 r., III CZP 52/13
Standard: 49631 (pełna treść orzeczenia)