Zawieszenie wykonania kary ograniczenia wolności
Kara ograniczenia wolności (art. 32 pkt 2 i art. 34 k.k.)
Przepisy z art. 69 – 75 k.k. regulują instytucję warunkowego zawieszenia wykonania kary pozbawienia wolności, zawierając przesłanki tej instytucji (art. 69 k.k.) oraz sposób jej zastosowania związany z: ustaleniem okresu, kiedy kara pozbawienia wolności nie jest wykonywana, a więc okresu próby (art. 70 k.k.), szczególną możliwością orzeczenia grzywny (art. 71 k.k.), nałożeniem określonych obowiązków (art. 72 k.k.), dozorem w okresie próby (art. 73 k.k.), określeniem, modyfikacją i zwolnieniem z obowiązków i dozoru (art. 74 k.k.), jak również z zarządzeniem wykonania kary warunkowo zawieszonej (art. 75 k.k.).
Żaden z przepisów wymienionych w art. 69 – 75 k.k. wprost nie odnosi się do kary ograniczenia wolności. Zastosowanie niektórych z nich wynika natomiast z art. 34 § 3 k.k. i z art. 35 § 4 k.k., jednak te regulacje nie zostały wskazane w art. 37b k.k. jako niemające zastosowania przy orzekaniu kary ograniczenia wolności, jako składnika kary mieszanej.
Odesłanie zawarte w art. 34 § 3 i 35 § 5 k.k. nie służy zastosowaniu instytucji warunkowego zawieszenia wykonania kary do kary ograniczenia wolności.
Odesłanie, jako jeden z elementów techniki legislacyjnej, ma przede wszystkim na celu uproszczenie tekstu prawnego tworzącego akt prawny. Poza tym ma zapobiec, często dosłownemu, powtarzaniu określonego tekstu w innym miejscu tego samego aktu.
Decyzja ustawodawcy co do możliwości orzeczenia określonych obowiązków zarówno w związku z warunkowym zawieszeniem kary pozbawienia wolności, jak i karą ograniczenia wolności jest natomiast decyzją odrębną, wpływającą na charakterystykę każdej z tych kar.
Zważywszy na treść art. 34 § 3 i 35 § 5 k.k., swoista „część wspólna” tych kar jest więc wynikiem zabiegu o charakterze w znacznej mierze redakcyjnym. Skutkiem tego zabiegu musi być postrzeganie części obowiązków, wymienionych w art. 72 § 1 k.k., jako samoistnej regulacji dotyczącej kary ograniczenia wolności, która została ukształtowana w ustawie przy wykorzystaniu odesłania.
Z pewnością nie można natomiast wiązać kary ograniczenia wolności z instytucją warunkowego zawieszenia wykonania kary, a do tej ostatniej, jako całości, literalnie odnosi się zdanie drugie art. 37b k.k.
Postanowienie SN z dnia 4 stycznia 2021 r., V KK 254/19
Standard: 49321 (pełna treść orzeczenia)