Zakres i przedmiot obciążenia hipoteką
Hipoteka (art. 65 u.k.s.h.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Z istoty hipoteki - stosownie do treści przepisu art. 65 ust. 1 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 707 ze zm.) - wynika, iż stanowi ona zabezpieczenie oznaczonej wierzytelności, tzn. konkretnej i wynikającej z określonego stosunku prawnego. Hipoteka - jej istnienie i treść - zależy od wierzytelności, którą zabezpieczania.
Wyrok SA w Łodzi, z dnia 10 maja 2017 r., I ACa 1448/16
Standard: 16669 (pełna treść orzeczenia)
Rozszerzenie zakresu obciążenia hipoteką na przedmioty majątkowe inne aniżeli sama nieruchomość oznacza, że wierzyciel może poszukiwać z nich zaspokojenia na tych samych zasadach, jak z głównego przedmiotu hipoteki, a więc bez względu na to, czyją stały się one własnością, i - co należy wyraźnie podkreślić -z pierwszeństwem przed wierzycielami osobistymi dłużnika rzeczowego.
Poszerzenie zakresu obciążenia hipoteką o dodatkowe składniki majątku dłużnika ma związek z tym, że mogą one w określony sposób wpływać na wartość rynkową nieruchomości, co z kolei bezpośrednio oddziałuje na możliwość uzyskania przez wierzyciela zaspokojenia w sytuacji, gdyby należność zabezpieczona hipoteką nie została wykonana. O wartości nieruchomości decyduje także to, czy i w jakim zakresie może ona przynosić właścicielowi dochód z tytułu czynszu najmu lub dzierżawy (por. art. 152 ust. 2 i art. 153 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, jedn. tekst: Dz. U. z 2014 r., poz. 518 ze zm., pozwalające szacować wartość nieruchomości między innymi przy zastosowaniu podejścia dochodowego).
Przepisy wyznaczające zakres obciążenia hipoteką mają charakter bezwzględnie wiążący i statuują prawo wierzyciela hipotecznego do zaspokojenia z wszystkich przedmiotów majątkowych objętych hipoteką z pierwszeństwem przed wierzycielami osobistymi. Przepisy te powinny być wobec tego stosowane jednolicie bez względu na to, w jakim postępowaniu następuje przymusowe zaspokojenie wierzytelności zabezpieczonej hipotecznie. Wyznaczają one bowiem pewien ogólny standard zabezpieczenia wierzyciela (bezpieczeństwa hipoteki), który nie może ulegać zmianie w zależności od tego, czy wierzyciel będzie poszukiwał zaspokojenia swej wierzytelności w postępowaniu egzekucyjnym, czy też w postępowaniu upadłościowym obejmującym likwidację majątku upadłego.
Uchwała SN z dnia 14 maja 2014 r., III CZP 18/14
Standard: 49227 (pełna treść orzeczenia)