Actio pro socio; pozew o naprawienie szkody wyrządzonej spółce akcyjnej
Actio pro socio; pozew o naprawienie szkody wyrządzonej spółce akyjnej (art. 486 k.s.h.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
W art. 486 k.s.h. ustawodawca przyznał akcjonariuszowi spółki roszczenie określane jako actio pro socio, którego realizacja może prowadzić do naprawienia szkody wyrządzonej spółce przez osobę trzecią, a tym samym do uniknięcia sytuacji, w której obniżeniu ulegnie wartość majątku spółki, co mogłoby przełożyć się na wartość akcji w portfelu akcjonariusza. Roszczenia odszkodowawczego powinna jednak dochodzić najpierw sama spółka w terminie roku od dnia ujawnienia czynu wyrządzającego jej szkodę.
Dochodzenie przez spółkę akcyjną, a w razie niezgłoszenia przez nią stosownego żądania – przez samego akcjonariusza odszkodowania za szkodę wyrządzoną spółce jest działaniem, które może wyłączyć lub ograniczyć uszczerbek majątkowy akcjonariusza poniesiony na skutek obniżenia się wartości majątku spółki, a zatem i wartości należących do niego akcji spółki w związku z czynem niedozwolonym wyrządzonym spółce.
Wyrok SN z dnia 25 listopada 2021 r., V CSKP 168/21
Standard: 80950 (pełna treść orzeczenia)
Akcjonariusz ponosi ryzyko związane z działalnością spółki, której akcje nabył, oraz, że przysługuje mu roszczenie z art. 486 k.s.h., określane jako actio pro socio, którego realizacja może doprowadzić do naprawienia szkody wyrządzonej spółce, a tym samym do uniknięcia w ogóle bądź zmniejszenia własnej szkody. Nie zawsze jednak takie roszczenie może być przez poszkodowanego akcjonariusza dochodzone. Zgodnie z art. 486 k.s.h. akcjonariusz może wystąpić z actio pro socio, jeżeli sama spółka nie wniesie o naprawienie szkody w terminie roku od dnia ujawnienia czynu wyrządzającego jej szkodę.
Roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej akcjonariuszowi pośrednio, wskutek bezprawnych decyzji wymierzonych przeciwko spółce, może przybrać dwojaką postać - jako roszczenie uzupełniające wobec roszczenia odszkodowawczego samej spółki, bądź jako własne roszczenie za szkodę wyrządzoną z tytułu pośredniego naruszenia jego praw i interesów, wykraczające ponad szkodę spółki.
Wyrok SN z dnia 26 marca 2014 r., V CSK 284/13
Standard: 49179 (pełna treść orzeczenia)