Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Adoptio naturam imitatur

Paremie w orzecznictwie

Podstawowy skutek przysposobienia polega na stworzeniu między przysposobionym a przysposabiającym takiego stosunku, jaki istnieje między rodzicami a dziećmi, a zatem prowadzi do powstania stosunku prawno rodzinnego, będącego ścisłym odpowiednikiem naturalnego stosunku rodzicielskiego, zgodnie z zasadą wyrażoną w łacińskiej paremii adoptio naturam imitatur.

W aspekcie przysposobienia pełnego nierozwiązywalnego (całkowitego), należy zwrócić uwagę na to, że przysposobiony traci swój dotychczasowy stan cywilny, co jest najdalej idącym skutkiem adopcji anonimowej. Polega to na sporządzeniu nowego, pełnego aktu urodzenia dziecka, ze wskazaniem rodziców adopcyjnych jako jego rodziców biologicznych.

Zgodnie z art. 48 ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2014 r. prawo o aktach stanu cywilnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 1741) w razie orzeczenia przysposobienia, na które rodzice dziecka wyrazili przed sądem opiekuńczym zgodę bez wskazania osoby przysposabiającej, sporządza się nowy akt urodzenia przysposobionego; w akcie tym jako rodziców wpisuje się przysposabiających. Ma to na celu realizację ogólnej zasady stabilności praw stanu. Zatem w przypadku przysposobienia pełnego nierozwiązywalnego, a co za tym idzie całkowitego, nie jest możliwe sądowne ustalenie lub zaprzeczenie pochodzenia przysposobionego dziecka ani ustalenie bezskuteczności ojcostwa.

Wyrok SO w Białymstoku z dnia 20 kwietnia 2017 r., II Ca 108/17

Standard: 49158 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.