Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Umorzenie egzekucji po uiszczeniu należności przez dłużnika przed zamknięciem przetargu (art. 981 k.p.c.)

Licytacja (art 972 - 986 k.p.c.) Zawieszenie i umorzenie postępowania egzekucyjnego (art. 818 - 828 k.p.c.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Wysokie koszty egzekucji z nieruchomości i jej skomplikowany przebieg sprawiają, że ustawodawca określił moment, do którego dłużnik może spełnić ciążący na nim obowiązek zaspokojenia wierzyciela i dzięki temu uniknąć utraty prawa do nieruchomości.

W świetle art. 981 k.p.c., do umorzenia egzekucji z nieruchomości może dojść wtedy, gdy należność wierzyciela będzie uiszczona wraz z kosztami przed zamknięciem przetargu. O takim wyznaczeniu terminu, w którym dłużnik może zaspokoić wierzyciela, jeśli chce uniknąć utraty praw do nieruchomości, decyduje także ta okoliczność, że osoba, która zaangażowała swój czas i środki w postępowaniu egzekucyjnym przez wpłacenie rękojmi oraz udział w licytacji, i od której wymagane będzie wykonanie warunków licytacyjnych, musi mieć pewność, że jej wysiłki nie zostaną zniweczone przez okoliczności, które jej nie dotyczą, choćby wiązały się ze stworzeniem warunków do zaspokojenia wierzyciela.

Uchwała SN z dnia 18 listopada 2021 r., III CZP 77/20

Standard: 59448 (pełna treść orzeczenia)

Stosownie do art. 981 k.p.c. jeżeli należność wierzyciela będzie uiszczona wraz z kosztami przed zamknięciem przetargu , komornik umorzy egzekucję.

Zakończenie przetargu następuje:

- w razie ustania postąpień (art. 980 k.p.c.) - gdy po obwieszczeniu ceny ostatnio zaoferowanej przez licytanta nikt nie zgłosi postąpienia;

- w razie uiszczenia przez dłużnika należności wierzyciela wraz z kosztami przed zamknięciem przetargu (art. 981 k.p.c.).

W odniesieniu do drugiej ze wskazanych sytuacji, jak stwierdził Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 9 sierpnia 2000 r., I CKN 761/00, LEX nr 43427, zamknięcie przetargu stanowi końcowy termin, w którym dłużnik może przez zapłatę długu wraz z kosztami postępowania spowodować umorzenie egzekucji z nieruchomości. Nie jest przy tym wystarczające samo oświadczenie dłużnika o gotowości zapłaty, ale konieczna jest czynność faktyczna w postaci uiszczenia tych należności komornikowi bądź wierzycielowi, o ile ten potwierdzi wskazany fakt zapłaty komornikowi.

Wyrok SO w Warszawie z dnia 14 maja 2013 r., I C 508/11

Standard: 58182 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 92 słów. Wykup dostęp.

Standard: 49118

Komentarz składa z 88 słów. Wykup dostęp.

Standard: 58176

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.