Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Odzyskanie przez upadłego prawa zarządzania majątkiem i rozporządzania jego składnikami (art. 364 p.u.)

Zakończenie i umorzenie postępowania upadłościowego (art. 361 – 372 Pr.Up.)

Syndyk podejmuje czynności w toku postępowania upadłościowego we własnym imieniu, ale na rachunek upadłego; w postępowaniu upadłościowym jest on zastępcą pośrednim. 

Syndyk masy upadłości jako instytucja prawa upadłościowego, o oznaczonym zakresie kompetencji, dotyczącym masy upadłości, istnieje tylko okresie od ogłoszenia upadłości do zakończenia tego postępowania. Z chwilą zakończenia postępowania upadłościowego funkcja syndyka wygasa. Z tą bowiem chwilą (art. 368 ust. 3 pr.up.n.) upadły odzyskuje prawo zarządzania swoim majątkiem i rozporządzania jego składnikami, a syndyk ma obowiązek niezwłocznego wydania upadłemu jego majątku, ksiąg, korespondencji i dokumentów (art. 364 ust. 2 pr.up.n.).

Uchwała SN z dnia 11 września 2014 r., III CZP 56/14

Standard: 48954 (pełna treść orzeczenia)

Do utraty zdolności sądowej syndyka masy upadłości dochodzi na skutek wygaśnięcia jego funkcji, będącego następstwem postanowienia umarzającego postępowanie upadłościowe.

Z chwilą ogłoszenia upadłości obejmującej likwidację majątku upadłego w myśl art. 75 ust. 1 pr.u.i n. traci on prawo zarządu oraz możliwość korzystania i rozporządzania mieniem wchodzącym do masy upadłości, a stosownie do art. 144 ust. 1 pr.u.i n. postępowania sądowe mogą być wszczęte i dalej prowadzone jedynie przez syndyka lub przeciwko niemu. Jednakże zgodnie z art. 364 ust. 1 pr.u.i n. z dniem uprawomocnienia się postanowienia o umorzeniu postępowania upadłościowego upadły odzyskuje prawo zarządzania swoim majątkiem i rozporządzania jego składnikami. Z kolei na podstawie art. 367 ust. 1 i 2 pr.u.i n. w postępowaniu cywilnym upadły wchodzi na miejsce syndyka, za wyjątkiem wszczętych przez syndyka spraw o uznanie za bezskuteczne czynności dokonanych przez upadłego ze szkodą dla wierzycieli, które podlegają umorzeniu.

Wyrok SN z dnia 12 kwietnia 2012 r., II CSK 394/11

Standard: 69018 (pełna treść orzeczenia)

Zobacz glosy

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.