Dołączenie do wniosku o wpis hipoteki przymusowej odpisu (kserokopii) decyzji podatkowej urzędowo poświadczonej za zgodność z oryginałem
Wpis hipoteki przymusowej do księgi wieczystej Złożenie oryginału dokumentu; poświadczenie odpisu dokumentu (art. 129 k.p.c.)
W postępowaniu wieczystoksięgowym dopuszczalne jest dołączenie do wniosku o wpis hipoteki przymusowej urzędowo poświadczonego za zgodność z oryginałem odpisu decyzji podatkowej, stanowiącej podstawę wpisu. Upoważnienie do poświadczenia odpisu musi być wykazane przez wnioskodawcę.
Podstawą wpisu hipoteki przymusowej zabezpieczającej należności publicznoprawne z tytułu podatku od nieruchomości przysługujące gminie nie może być kserokopia decyzji organu podatkowego (wójta, burmistrza, prezydenta miasta - por. art. 1 c w związku z art. 1 punkt 1 ustawy o p.o.l.) określająca wysokość zobowiązania podatkowego poświadczona za zgodność z oryginałem przez szeregowego pracownika urzędu miasta (referenta), jeśli do wniosku nie dołączono pochodzącego od organu, który wydał tę decyzję czyli wójta, burmistrza lub prezydenta miasta (art. 31 ust. 1 u.k.w.h. w związku z art. 250 § 1 k.p.c.) upoważnienia do dokonywania przez tego pracownika czynności poświadczania odpisów (kserokopii) dokumentów.
Możliwe odstępstwa od reguły przedkładania sądowi wieczystoksięgowemu wyłącznie dokumentów w oryginale z uwagi na ściśle sformalizowany charakter postępowania wieczystoksięgowego oraz zakres kognicji sądu wieczystoksięgowego wynikający z art. 626[8] § 1 i 2 k.p.c., mogą wynikać wyłącznie z wyraźnej podstawy prawnej (por. postanowienie SN z dnia 30 stycznia 2014 roku, IV CSK 243/13).
Taką podstawę prawną w odniesieniu do dokumentów urzędowych, a do nich należy decyzja podatkowa, stanowi art. 250 § 1 k.p.c.
Istotą odpisu dokumentu jest odwzorowanie w dowolnej technice pełnej treści składanego dokumentu. Bez względu na to, czy jest to dalszy egzemplarz pisma zgodny także pod względem układu treści z oryginałem (jego odbitka maszynowa lub kserograficzna, kolejny wydruk dokumentu przygotowanego na komputerze itp.), czy też osobno sporządzony dokument powielający wiernie jego treść, konieczne jest zawsze poświadczenie zgodności tak sporządzonego odpisu z oryginałem dokumentu. Organ władzy publicznej jest uprawniony na podstawie art. 250 § 1 k.p.c. do urzędowego poświadczenia odpisu lub wyciągu z dokumentu znajdującego się w jego aktach, niezależnie od tego, czy został on przez ten organ wytworzony.
W postanowieniu z dnia 18 kwietnia 2013 r. (II CSK 520/12) Sąd Najwyższy stwierdził, że podstawą wpisu do księgi wieczystej hipoteki przymusowej są urzędowo poświadczone przez naczelnika urzędu skarbowego odpisy decyzji o określeniu wysokości zobowiązania podatkowego i dowodu doręczenia zobowiązanemu tej decyzji (art. 626[2] § 3 k.p.c. w związku z art. 110 u.k.w.h. i art. 35 § 2 lit. b o.p.).
Postanowienie SN z dnia 8 października 2014 r., II CSK 54/14
Standard: 48830 (pełna treść orzeczenia)