Wpis hipoteki przymusowej na wniosek gminy (burmistrza)

Wpis hipoteki przymusowej do księgi wieczystej

Gmina – nie burmistrz – jest wnioskodawcą w sprawie o dokonanie w księdze wieczystej wpisu hipoteki przymusowej na podstawie decyzji burmistrza określającej wysokość zobowiązania podatkowego.

Okoliczność, że organem podatkowym jest m.in. burmistrz i na jego wniosek - zgodnie z art. 35 § 3 w zw. z art. 13 § 1 pkt 1 o.p. - sąd dokonuje wpisu hipoteki przymusowej nie oznacza, że burmistrz ma zdolność sądową w sprawie o dokonanie na rzecz gminy wpisu hipoteki przymusowej. Burmistrz w zakresie tej ustawowo przyznanej mu kompetencji, nie mając osobowości prawnej ani przyznanej zdolności prawnej, nie działa jako podmiot samodzielny, lecz jako organ gminy realizującej zadania w sferze gospodarczej. W rozpoznanej sprawie prawidłowo zatem gmina a nie burmistrz wskazana została jako wnioskodawca.

Odmiennie należy ocenić status burmistrza, gdy w formie decyzji administracyjnej określa jako organ podatkowy zobowiązania podatkowe lub ich wysokość; nie działa wtedy jako statio municipi jednostki samorządu terytorialnego, lecz jako samodzielny podmiot postępowania administracyjnego.

Postanowienie SN z dnia 8 października 2014 r., II CSK 781/13

Standard: 48820 (pełna treść orzeczenia)

Skoro de lege lata hipoteka zabezpieczająca wierzytelność podatkową przysługującą gminie jako jednostce samorządu terytorialnego nie powstaje z mocy prawa, podmiotem uprawnionym do złożenia wniosku o wpis hipoteki jest gmina stosownie do art. 626[2] § 5 k.p.c.

Przemawia za tym także treść art. 34 § 2 o.p., zgodnie z którym w zakresie zobowiązań podatkowych stanowiących dochód jednostki samorządu terytorialnego pobieranych przez urzędy skarbowe wniosek o wpis hipoteki przymusowej do sądu składa właściwy naczelnik urzędu skarbowego.

Do tej kategorii zobowiązań podatkowych nie należy podatek od nieruchomości przewidziany w art. 1 punkt 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych - Dz. U. 2014, poz. 849, t.j. dalej jako p.o.l.).

Postanowienie SN z dnia 8 października 2014 r., II CSK 54/14

Standard: 48823 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.