Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Umowa użytkowania udziałów wyłączająca uprawnienie użytkownika do pobierania pożytków

Zawiadomienie spółki o przejęciu udziału bądź ustanowieniu zastawu lub użytkowania (art. 187 k.s.h.) Ograniczenie zakresu wykonywania użytkowania (art. 253 k.c.)

Artykuł 253 § 1 k.c. dopuszcza ograniczenie zakresu użytkowania przez wyłączenie oznaczonych pożytków rzeczy. W piśmiennictwie jest reprezentowany pogląd dopuszczający umowne wyłączenie uprawnienia do pobierania wszystkich pożytków. Przeważa jednak pogląd, zgodnie z którym jest możliwe w szczególności ograniczenie uprawnienia pobierania pożytków do naturalnych bądź cywilnych. 

Pożytki naturalne z natury rzeczy nie występują w wypadku użytkowania udziałów w spółce z o.o. Jest tu zatem dopuszczalne ograniczenie pobierania pożytków polegające na wyłączeniu pożytków cywilnych, co w praktyce oznacza całkowite wyłącznie uprawnienia do pobierania pożytków. 

Wolą stron umowy może bowiem być ograniczenie zakresu użytkowania udziałów wyłącznie do wykonywania prawa głosu (i praw pochodnych) oraz pozostawienie wspólnikowi uprawnień majątkowych, w szczególności prawa do dywidendy.

 W konkluzji należy podkreślić, że w umowie ustanawiającej użytkowanie udziałów w spółce z o.o. jest dopuszczalne ograniczenie zakresu użytkowania przez wyłączenie uprawnienia użytkownika do pobierania pożytków.

 Wyrok SN z dnia 6 listopada 2014 r., II CSK 53/14

Standard: 48782 (pełna treść orzeczenia)

Zobacz glosy

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.