Kontrola postanowienia sądu II instancji odmawiającego przywrócenia terminu; odrzucenie skargi kasacyjnej

Zaskarżalność rozstrzygnięć w przedmiocie wniosku o przywrócenie terminu Wezwanie do usunięcia braków; odrzucenie skargi kasacyjnej (art. 398[6] k.p.c.)

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Postanowienie sądu drugiej instancji odmawiające przywrócenia terminu do dokonania czynności procesowej w postaci złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku i doręczenie odpisu tego wyroku z uzasadnieniem nie uchyla się spod kontroli instancyjnej. Jako niekończące postępowania w sprawie, a więc niezaskarżalne w drodze zażalenia wniesionego na podstawie art. 394[1] § 2 k.p.c., należy do kategorii postanowień, o jakich mowa w art. 380 k.p.c., który znajduje zastosowanie w postępowaniu przed Sądem Najwyższym wywołanym wniesieniem zażalenia na postanowienie sądu drugiej instancji na podstawie art. 394[1] § 3 k.p.c. w związku z art. 398[21] k.p.c. 

Oznacza to, że na wniosek strony (zgłoszony w zażaleniu), postanowienie sądu drugiej instancji odmawiające przywrócenia terminu do dokonania czynności procesowej może być skutecznie kwestionowane w zażaleniu na postanowienie o odrzuceniu wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku i doręczenie odpisu wyroku z uzasadnieniem, jeżeli miało wpływ na rozstrzygnięcie zawarte w tym postanowieniu. 

Pogląd przyjmujący dopuszczalność odpowiedniego, przez art. 398[21] k.p.c. w związku z art. 394[1] § 3 k.p.c., stosowania art. 380 k.p.c. w postępowaniu zażaleniowym przed Sądem Najwyższym nie może być kwestionowany.

Postanowienie SN z dnia 14 kwietnia 2008 r., II UZ 28/07

Standard: 48679 (pełna treść orzeczenia)

Postanowienie sądu drugiej instancji oddalające zażalenie na postanowienie o oddaleniu wniosku o przywrócenie terminu do zgłoszenia żądania sporządzenia uzasadnienia orzeczenia, nie jest orzeczeniem kończącym postępowanie w sprawie także wówczas, gdy wniosek ten został złożony po upływie terminu do wniesienia apelacji.

Uchwała SN z dnia 6 października 2000 r., III CZP 31/00

Standard: 52381 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 76 słów. Wykup dostęp.

Standard: 59141

Komentarz składa z 50 słów. Wykup dostęp.

Standard: 55984

Komentarz składa z 34 słów. Wykup dostęp.

Standard: 55108

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.