Wskazanie we wniosku o uzasadnienie i doręczenie orzeczenia błędnej sygnatury akt sprawy
Warunki formalne wniosku o doręczenie wyroku z uzasadnieniem (art. 328 k.p.c.)
Wskazanie we wniosku o sporządzenie uzasadnienia orzeczenia i doręczenie jego odpisu wraz z uzasadnieniem błędnej sygnatury akt sprawy, której ten wniosek dotyczy, może być potraktowane jako inna oczywista niedokładność w rozumieniu art. 130 § 1 zdanie drugie k.p.c. i nie stanowi przeszkody do nadania temu pismu biegu.
Powołanie przez pełnomocnika wnioskodawczyni sygnatury [...] stanowiło albo brak formalny, który powinien był prowadzić do jego usunięcia przez wezwanie pełnomocnika wnioskodawczyni o podanie prawidłowej sygnatury akt, albo do potraktowania błędnego wskazania sygnatury jako oczywistej omyłki.
Jeżeli Sąd Apelacyjny miał wątpliwości co do treści wniosku złożonego przez pełnomocnika wnioskodawczyni, wiążące się z podaniem niewłaściwej sygnatury akt sprawy, powinien był wezwać pełnomocnika ubezpieczonej - na postawie art. 130 § 1 k.p.c. - do stosownych wyjaśnień. Zaniechanie wezwania strony do usunięcia nieścisłości lub niedokładności złożonego przez nią pisma procesowego, nie może wywoływać negatywnych następstw dla strony (por. postanowienie SN z 24 września 2003 r., I CZ 100/03).
Postanowienie SN z dnia 20 listopada 2008 r., I UZ 28/08
Standard: 48673 (pełna treść orzeczenia)