Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Wykonanie zobowiązania do przeproszenia w formie listu

Przeproszenie pokrzywdzonego

Nałożony prawomocnym wyrokiem obowiązek złożenia oświadczenia usuwającego skutki naruszenia dóbr osobistych w formie listu skierowanego do pozwanej oznaczał, że powinno ono zostać sporządzone na piśmie, tj. za pomocą znaków graficznych sporządzonych ręcznie bądź mechanicznie składających się na pełny tekst oświadczenia określonego w prawomocnym wyroku. Tak sporządzone pismo, które jest dokumentem prywatnym, powinno było zostać przesłane za pośrednictwem operatora zajmującego się świadczeniem usług pocztowych, przez nadawcę -zobowiązanego do złożenia oświadczenia - do adresata, tj. do podmiotu wskazanego w wyroku, którego dobro osobiste zostało naruszone.

Wszystkie te czynności zobowiązanego do złożenia oświadczenia powinny umożliwić identyfikację podmiotu, który ich dokonał i tym samym afirmował wykonanie obowiązku wynikającego z prawomocnego wyroku. Samo przesłanie odtworzonej mechanicznie (w formie wydruku komputerowego) treści oświadczenia określonego w wyroku i nie pozwalało ani na identyfikację osoby, która złożyła i nadesłała to oświadczenie, ani na ustalenie, czy osoba, której dane osobowe zawarte są na końcu oświadczenia, czynność tę afirmuje, tj. składa oświadczenie w celu wykonania swojego obowiązku wynikającego z prawomocnego wyroku. Nie pozwala na to także ewentualne wskazanie nadawcy listu na kopercie, czy w samej treści listu, gdyż mogą one zostać umieszczone także przez osobę trzecią nawet wbrew woli podmiotu zobowiązanego do złożenia oświadczenia usuwającego skutki naruszenia dóbr osobistych.

Jedynie więc podpis tej osoby pod dokumentem obejmującym treść przesłanego oświadczenia ze względu na domniemanie wynikające z art. 245 k.p.c. pozwala na ustalenie tych okoliczności przez adresata listu.

Jeżeli z treści prawomocnego wyroku sądu nie wynika obowiązek podpisania treści oświadczenia, o którym mowa w art. 24 § 1 k.c., w formie listu skierowanego do pokrzywdzonego, to mimo to treść listu powinna umożliwiać identyfikację osoby, która przesłała to oświadczenie oraz afirmowanie przez nią tej czynności zmierzającej do wykonania obowiązku nałożonego na nią orzeczeniem sądu. Nie jest wyłączone, aby w takim przypadku w dodatkowym dokumencie przesłanym razem z treścią mechanicznie odtworzonego oświadczenia jego nadawca własnym podpisem poświadczył, że oświadczenie to pochodzi od niego. Treść dodatkowego pisma musi być jednak neutralna w stosunku do treści przesłanego oświadczenia, tj. nie może niweczyć sensu składanego oświadczenia usuwającego skutki naruszenia dóbr osobistych. 

Wyrok SN z dnia 28 stycznia 2015 r., II CSK 292/14

Standard: 48471 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.