Powzięcie uchwały mimo braku formalnego zwołania zgromadzenia wspólników
Powzięcie uchwały mimo braku formalnego zwołania zgromadzenia wspólników (art. 240 k.s.h.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Art. 240 k.s.h. dotyczy zarówno zgromadzenia w ogóle niezwołanego, gdy doszło do nieintencjonalnego zebrania się wspólników, jak i zgromadzenia zwołanego wadliwie. W każdym wypadku w zgromadzeniu muszą uczestniczyć wspólnicy lub ich pełnomocnicy reprezentujący cały kapitał zakładowy spółki.
Wyrok SN z dnia 23 maja 2019 r., II CSK 307/18
Standard: 49771 (pełna treść orzeczenia)
Nawet, jeżeli uchwały są podejmowane bez formalnego zwołania zgromadzenia w obecności wspólników reprezentujących cały kapitał zakładowy (art. 240 k.s.h.), to uchwały podjęte w tym trybie, także wpisać należy do księgi protokołów.
Przepis przewidujący obowiązek protokołowania i zamieszczania protokołów w księdze protokołów dotyczy uchwał wspólników podejmowanych na zgromadzeniu, niezależnie od sposobu jego zwołania, a także uchwał podejmowanych w trybie obiegowym i uchwał podejmowanych na podstawie wzorca.
Wykładnia systemowa wskazuje więc wyraźnie, że także uchwała podjęta na zgromadzeniu wspólników odbytych bez formalnego jego zwołania, powinna zostać wpisana do księgi protokołów, czyli wymaga jednak zachowania formy pisemnej. Co do zasady należy wobec tego uznać, że uchwały zgromadzenia wspólników powinny mieć formę pisemną. Wymóg taki jest podyktowany tym, że odtworzenie treści uchwały i głosowania nad nią ex post jest niezwykle utrudnione. Co najwyżej gdyby wspólnicy reprezentujący cały kapitał zakładowy jednomyślnie uznali, że uchwała o określonej treści została jednak podjęta, to nie można wykluczyć jej późniejszego zaprotokołowania i wpisania do księgi protokołów.
Postanowienie SN z dnia 6 lutego 2019 r., IV CSK 328/18
Standard: 50939 (pełna treść orzeczenia)