Złożenie skargi do NSA na ostateczną decyzję (art. 156 § 1 k.p.a.) a przerwa biegu terminu przedawnienia roszczenia

Odszkodowanie za szkodę wywołaną niezgodną z prawem decyzją administracyjną Przerwa biegu terminu przedawnienia w sądowej praktyce

Dla biegu przedawnienia nie ma znaczenia wniesienie skargi do sądu administracyjnego w tym sensie, że ani nie "odroczyło" rozpoczęcia biegu przedawnienia roszczenia ani też nie spowodowało przerwania biegu przedawnienia w rozumieniu art. 123 § 1 pkt 1 k.c. W orzecznictwie ustalony jest pogląd, że złożenie skargi do sądu administracyjnego na ostateczną decyzję stwierdzającą nieważność decyzji wydanej z naruszeniem prawa nie przerywa biegu przedawnienia roszczenia odszkodowawczego, o którym mowa w art. 160 § 6 k.p.a (por. wyrok SN z dnia 20 lutego 2003 r., I CKN 63/01).

Wyrok SN z dnia 5 listopada 2020 r., II CSK 808/18

Standard: 48324 (pełna treść orzeczenia)

Złożenie skargi do Naczelnego Sądu Administracyjnego na ostateczną decyzję stwierdzającą nieważność decyzji wydanej z naruszeniem prawa (art. 156 § 1 k.p.a.), nie przerywa biegu terminu przedawnienia roszczenia określonego w art. 160 § 6 k.p.a.

Z przepisu art. 123 § 1 pkt 1 wynika zaś jednoznacznie, że przerwać bieg przedawnienia może tylko czynność podjęta bezpośrednio w celu ustalenia roszczenia. Skoro zaś wystąpienia ze skargą do Naczelnego Sądu Administracyjnego nie można tym bardziej traktować jako czynności zmierzającej do dochodzenia, zaspokojenia, czy zabezpieczenia roszczenia odszkodowawczego tym samym brak podstaw aby jej skutkiem była przerwa biegu terminu przedawnienie określonego w art. 160 § 6 k.p.a.

Wyrok SN z dnia 20 lutego 2003 r., I CKN 63/01

Standard: 48322 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.