Nabycie nieruchomości przez cudzoziemca na podstawie testamentu lub zapisu windykacyjnego (art. 7 ust. 3 i 3a u.n.n.c.)
Wyłączenia stosowania ustawy (art. 7 u.n.n.c.) Zapis windykacyjny (art. 981[1] k.c.) Rozsządzenia testamentowe na wypadek śmierci (art. 941 k.c.) Skład spadku (art. 922 § 1 i 2 k.c.) Dziedziczenie nieruchomości przez cudzoziemców
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Wyjątki, o których jest mowa w art. 7 ust. 3 i 3a u.n.n.c. dotyczą sytuacji, w których nabycie tytułu do nieruchomości jest związane ze zdarzeniami, których wystąpienia i czasu, kiedy nastąpią, nie da się ani przewidzieć, ani zaplanować.
Wyrok SN z dnia 1 czerwca 2017 r., I CSK 585/16
Standard: 52024 (pełna treść orzeczenia)
Art. 7 ust. 3 ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców reguluje sytuację, gdy do nabycia nieruchomości przez cudzoziemca dochodzi na podstawie czynności prawnej (testament), która jednak, co do zasady, ma na celu nie tylko wywołanie takiego skutku (w przeciwieństwie do umowy o przeniesienie własności albo prawa użytkowania wieczystego konkretnej nieruchomości), ale również wielu innych. Ustawodawca, doceniając złożony charakter i wielość skutków testamentu jako czynności prawnej, przewidział w tym przepisie, że jeśli cudzoziemiec, któremu w testamencie przeznaczono konkretną nieruchomość, nie uzyska zezwolenia ministra na jej nabycie, to jego brak nie wpływa na ważność testamentu, a jedynie wyłącza nabycie tej nieruchomości przez cudzoziemca. Sytuacja ta jest bardzo podobna do nabycia nieruchomości wskutek zdarzenia prawnego, które, tak jak testament, zwykle prowadzi też do różnych skutków prawnych, a nie tylko jednego.
Uchwała SN z dnia 20 listopada 2015 r., III CZP 80/15
Standard: 48112 (pełna treść orzeczenia)