Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Dwa etapy nabywania nieruchomości przez cudzoziemców

Zezwolenie na nabycie nieruchomości; cudzoziemiec (art. 1 u.n.n.c.)

Ze względu na szczególny tryb nabywania nieruchomości przez cudzoziemców, zawsze występuje ono w dwóch etapach; pierwszym jest stworzenie podstawy nabycia - czynności prawnej albo zdarzenia prawnego, a drugim kontrola państwa, wyrażająca się wydaniem cudzoziemcowi zezwolenia na nabycie nieruchomości. Szczególna regulacja zawarta w ustawie o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców dotyczy tylko drugiego etapu, brak zatem zezwolenia powoduje, że do nabycia prawa do nieruchomości nie dochodzi. W żaden sposób nie podważa to innych skutków czynności prawnej albo zdarzenia prawnego będącego podstawą tego nabycia.

Jak wskazał Sąd Najwyższy w powołanej uchwale z dnia 20 listopada 2015 r., III CZP 80/15 w postępowaniu unormowanym w art. 6 ust. 2 u.n.n.c. sąd stwierdza tylko nieważność skutku przejścia prawa do nieruchomości, co nie prowadzi do utworzenia kategorii nieruchomości niczyich, obowiązujące bowiem normy prawne pozwalają bez trudu wskazać właściciela nieruchomości, która nie przeszła na cudzoziemca. Jeżeli podmiot, który zbywa prawo nadal istnieje, to zbycie nie wywiera skutku prawnego, a zatem wciąż jest on uprawniony do nieruchomości.

Wyrok SN z dnia 17 kwietnia 2019 r., II CSK 135/18

Standard: 52016 (pełna treść orzeczenia)

Ze względu na szczególny tryb nabywania nieruchomości przez cudzoziemców nabycie to zawsze występuje w dwóch etapach. Pierwszym jest zaistnienie podstawy nabycia jakim jest czynność prawna albo zdarzenie prawne. Drugi etap to kontrola państwa co do nabycia, która wyraża się przez wydanie cudzoziemcowi zezwolenia na nabycie nieruchomości. Szczególna regulacja zawarta w ustawie o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców dotyczy tylko tego drugiego etapu. Zatem brak zezwolenia powoduje, że do nabycia prawa do nieruchomości nie dochodzi, natomiast co do zasady w żaden sposób nie podważa to innych skutków, jakie miała wywołać czynność prawna albo zdarzenie prawne mające być podstawą tego nabycia.

Uchwała SN z dnia 20 listopada 2015 r., III CZP 80/15

Standard: 48107 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.