Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Prowadzenie działalności polegającej na gromadzeniu środków pieniężnych innych osób fizycznych bez zezwolenia (art. 171 ust. 1 p.b.)

Odpowiedzialność cywilna i karna (art. 170 - 171 p.b.) Prawo bankowe (art. 171 Pr.Bank.)

Czynnością czasownikową (znamieniem strony przedmiotowej) przestępstwa z art. 171 ust. 1 pr. bankowego jest „gromadzenie środków pieniężnych innych osób fizycznych, osób prawnych lub jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, w celu udzielania kredytów, pożyczek pieniężnych lub obciążania ryzykiem tych środków w inny sposób”. Na tle tej czynności podnosi się w piśmiennictwie, że dla bytu tego przestępstwa nie jest istotna forma gromadzenia środków, ani to, czy sprawca stwarza pozory legalnej działalności, ale to, iż gromadzenie tych środków następuje pod tytułem zwrotnym, gdyż tylko wówczas możliwe jest naruszenie interesów, które przepis art. 171 chroni (chodzi o ochronę przed działaniami podmiotów nieprofesjonalnych, które prowadzą działalność zastrzeżoną dla banków, a więc działalność wskazaną w art. 2 pr. bankowego, a ta określona jest jako pod tytułem zwrotnym.

Wymóg gromadzenia środków pod tytułem zwrotnym nie jest wprawdzie wyrażony wprost w treści przepisu art. 171 ust. 1 pr. bankowego ale jego dookreślenie jest niekwestionowane i wynika z zastosowania wykładni funkcjonalnej uwzględniającej przedmiot ochrony tego przepisu oraz charakter działalności bankowej.

Wskazuje się także, opisując typ przestępstwa z art. 171 ust. 1 pr. bankowego, że ten typ czynu należy do kategorii przestępstw umyślnych kierunkowych, albowiem czynność sprawcza ma określony cel, którym sprawca kieruje się gromadząc środki cudze, tj. udzielanie kredytów, pożyczek pieniężnych lub obciążania ryzykiem gromadzonych środków w inny sposób; w tym aspekcie znamię celu współwyznacza kształt strony podmiotowej, a nie przedmiotowej; jest to przestępstwo formalne należące do przestępstw abstrakcyjnego narażenia).

W tym kontekście, skoro gromadzenie tych środków ma na celu udzielanie kredytów, pożyczek pieniężnych lub obciążanie ryzykiem środków pieniężnych w inny sposób ale pod tytułem zwrotnym, to sprawca tego czynu wypełnia znamiona przestępstwa z art. 171 ust. 1 pr. bankowego tylko wówczas, gdy gromadząc takie środki pieniężne w określonym celu – zamierza je, po obciążeniu ich określonym ryzykiem, zwrócić osobom i podmiotom od których je uzyskał; inną rzeczą jest, czy taki zamiar zwrotu będzie mógł zrealizować, albowiem jednak środki pieniężne poddane są określonemu ryzyku. 

Wyrok SN z dnia 24 kwietnia 2018 r., V KK 384/17

Standard: 48022 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.