Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Umorzenie na podstawie art. 17 § 1 pkt 1 k.p.k. (czynu nie popełniono)

Negatywne przesłanki procesowe (art. 17 k.p.k.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Umorzenie postępowania następuje w odniesieniu do zarzuconego czynu, a nie jego kwalifikacji, jej elementów, czy poszczególnych opisanych w zarzucie zdarzeń.

Polska procedura karna nie zna instytucji umorzenia postępowania w zakresie zaproponowanej kwalifikacji prawnej zarzuconego czynu, czy też części zachowań wchodzących w skład jednego czynu, które nie zostały objęte skargą uprawnionego oskarżyciela.

Jeżeli wszystkich zarzuconych zachowań nie można przypisać oskarżonemu należy dokonać zmiany opisu przypisanego ostatecznie czynu, nie zaś stosować nieznane obowiązującej procedurze umorzenie cząstkowe zarzuconego czynu.

Jeżeli przyjęto, iż zarzucone zdarzenia stanowią więcej niż jeden czyn – wówczas umorzenie możliwe jest w stosunku do jednego z nich, albo odrębnie do każdego z wyodrębnionych czynów stanowiących osobne przestępstwa).

Prawomocne umorzenie postępowania co do zarzuconego czynu rodzi skutek w postaci powagi rzeczy osądzonej.

Postanowienie SN z dnia 16 października 2024 r., I KZP 2/24

Standard: 85080 (pełna treść orzeczenia)

Wyrażenie "czynu nie popełniono" należy rozumieć w ten sposób, że dane zdarzenie w ogóle nie miało miejsca lub czynu nie popełniła dana osoba. Okoliczność, że czynu nie popełniono oznacza, że brak jest czynu w postaci działania lub zaniechania bądź zdarzenie nie ma cech czynu w rozumieniu karnoprawnym. Z kolei brak danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia [czynu] oznacza brak dostatecznego prawdopodobieństwa (dostatecznych dowodów) jego popełnienia.

Wystąpienie przesłanek określonych w art. 17 § 1 pkt 1 kpk na rozprawie, ale przed rozpoczęciem przewodu sądowego, powoduje umorzenie postępowania w formie postanowienia.

W razie stwierdzenia okoliczności wymienionych w art. 17 § 1 pkt 1 kpk po rozpoczęciu przewodu sądowego, zgodnie z art. 414 § 1 zdanie drugie kpk, sąd wydaje wyrok uniewinniający. Jeżeli jednak sprawca w chwili czynu był niepoczytalny, sąd wyrokiem umarza postępowanie.

Wyrok TK z dnia 6 kwietnia 2016 r., P 2/14

Standard: 4125 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 88 słów. Wykup dostęp.

Standard: 25591

Komentarz składa z 71 słów. Wykup dostęp.

Standard: 42177

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.