Zezwolenie na spotykanie się z dzieckiem tylko w obecności kuratora sądowego
Ograniczenie kontaktów z dzieckiem (art. 113[2] k.r.o.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Sąd opiekuńczy, ograniczając kontakty rodzica z dzieckiem, może zezwolić na spotykanie się z dzieckiem w obecności kuratora sądowego (art. 1132 § 2 pkt 3 k.r.o.); w takim przypadku kurator - stosownie do § 10 ust. 1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 12 czerwca 2003 r. w sprawie szczegółowego sposobu wykonywania uprawnień i obowiązków kuratorów sądowych (jedn. tekst: Dz. U. z 2014 r., poz. 989) - jest obecny przez cały czas trwania kontaktu, a więc we wszystkich jego fazach.
Ustawodawca wskazał w art. 113[2] k.r.o. jedynie przykładowe sposoby ograniczenia przez sąd opiekuńczy kontaktów rodziców z dzieckiem. Nie jest zatem wyłączone ograniczenie tych kontaktów w inny sposób lub - jak miało to miejsce w konkretnym stanie faktycznym - z pewnymi modyfikacjami, ograniczającymi udział kuratora w spotkaniach do obecności tylko przy wydaniu dziecka przed rozpoczęciem i po zakończeniu spotkania. W każdym z wymienionych przypadków mamy do czynienia z obecnością kuratora przy kontaktach rodziców z dzieckiem w rozumieniu art. 91 ust. 1 pkt 3 u.k.s. Obecność ta jest formą ograniczenia kontaktów; nie może więc - w ramach jednego spotkania - ulec swoistemu zwielokrotnieniu z uwagi na określony zakres czasowy lub zaangażowanie więcej niż jednego kuratora.
Uchwała SN z dnia 16 lutego 2017 r., III CZP 96/16
Standard: 47722 (pełna treść orzeczenia)
Skarżący całkowicie pomija nierespektowanie w przeszłości orzeczeń sądowych dotyczących dziecka, a także próbę marginalizacji roli matki oraz zdyskredytowania jej jako rodzica, co niewątpliwie powoduje, z jednej strony, iż istnieje ryzyko, że wnioskodawca bezprawnie zatrzyma chłopca, z drugiej zaś, że będzie podejmował działania mające na celu osłabienie pozycji matki i jej więzi z dzieckiem, co z całą pewnością byłoby działaniem z punktu widzenia dobra małoletniego niepożądanym. Wprowadzone ograniczenia nie są zatem przejawem dyskryminacji ojca, ale efektem jego nieprawidłowej postawy i pełnią funkcję ochronną wobec dziecka.
Jeśli chodzi o udział w kontaktach kuratora sądowego, decyzję tę ze wszech miar uzasadnia istniejący konflikt i brak właściwej komunikacji między rodzicami, co powoduje, że nie ma jakichkolwiek gwarancji, iż spotkania rodziców i małoletniego będą przebiegały we właściwej atmosferze i przekażą oni sobie niezbędne informacje.
Potrzeba udziału kuratora niewątpliwie zatem istnieje, a podnoszone przez skarżącego okoliczności dotyczące tego, które z rodziców w większym stopniu zawiniło tej sytuacji, nie ma dla tej potrzeby żadnego znaczenia.
Jak słusznie podkreślił Sąd Rejonowy, zapewnienie udziału w kontaktach kuratora sądowego będzie motywowało rodziców do poprawnego zachowania się względem siebie oraz zapewni prawidłowy tok przebiegu spotkań, co ma fundamentalne znaczenie dla dobra małoletniego.
Postanowienie SO w Sieradzu z dnia 28 grudnia 2016 r., I Ca 482/16
Standard: 47715 (pełna treść orzeczenia)