Umowa podwykonawcza o zastępstwo inwestycyjne
Umowy o zastępstwo inwestycyjne
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Umowa z podwykonawcą spełnia warunki umowy podwykonawczej w rozumieniu art. 647 [1] § 2 k.c., jeżeli prace zrealizowane przez podwykonawcę prowadzić będą do wykonania danego obiektu, stanowiąc część składową finalnego rezultatu, to jest gdy rezultat świadczenia podwykonawcy stał się składnikiem świadczenia wykonawcy wobec inwestora w ramach umowy o roboty budowlane, przy czym w sensie prawnym umowa taka może zostać zakwalifikowana także jako umowa o dzieło.
Wyrok SO w Warszawie z dnia 21 marca 2017 r., XXV C 1706/15
Standard: 48083 (pełna treść orzeczenia)
Umowa o podwykonawstwo jest odrębną umową od umowy inwestora z generalnym wykonawcą, choć jest z nią ściśle związana. Odrębność umowy o podwykonawstwo przejawia się przede wszystkim w tym, że podlega właściwym dla siebie regułom odnoszącym się do formy, treści zobowiązania, skutków niewykonania lub nienależytego wykonania.
Wyrok SN z dnia 18 lutego 2016 r., II CSK 215/15
Standard: 48204 (pełna treść orzeczenia)
Zgodnie z art. 647[1] § 1 k.c., kwestie dotyczące ustalenia zakresu robót, które będą wykonane osobiście przez wykonawcę oraz z udziałem podwykonawców, powinny być zawarte w umowie inwestora z wykonawcą, ponieważ są ściśle związane z obowiązkiem oznaczenia jej zakresu przedmiotowego.
Umowa wykonawcy z podwykonawcą może mieć charakter umowy o roboty budowlane albo umowy o dzieło, zależnie od zakresu powierzonych mu zadań.
Wyrok SN z dnia 21 sierpnia 2014 r., IV CSK 733/13
Standard: 64956 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 53445 (pełna treść orzeczenia)