Złożenie przez osoby fizyczne podpisów na wekslu przy pieczęci firmowej osoby prawnej
Sposób działania osoby prawnej; reprezentacja osoby prawnej (art. 38 k.c.)
Złożenie przez osoby fizyczne podpisów na wekslu przy pieczęci firmowej osoby prawnej stanowi dostateczny przejaw działania tych osób w imieniu zastępowanej osoby prawnej.
Nie jest konieczne wyraźne wskazywanie stosunku zastępstwa, jeżeli z treści weksla wynika wyraźnie, iż podpis został złożony przez przedstawiciela. Do takiego wniosku prowadzi w szczególności złożenie podpisu przez osobę fizyczną przy pieczęci firmowej osoby prawnej przystawionej pod oświadczeniem wekslowym składanym przez osobę tę osobę prawną.
Tak Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 24 października 2003 r. (sygn. akt III CK 35/02, niepubl.) ocenił treść weksla, na którego odwrocie pod słowem „poręczyciele” upoważnieni członkowie zarządu pozwanych Spółdzielni umieścili swoje podpisy i pieczęcie Spółdzielni uznając, że to Spółdzielnie, a nie członkowie zarządów, jako osoby fizyczne, zostały poręczycielami wekslowymi.
Podobny w istocie wniosek można wyprowadzić z uzasadnienia wyroku Sądu Najwyższego z dnia 6 czerwca 2002 r., akt I CKN 738/00) wydanego w sprawie, w której weksel został wystawiony przez spółkę , a na jego odwrocie po słowach „poręczam” na pieczątkach firmowych tej samej spółki złożyła podpis ta sama osoba, która podpisała weksel w imieniu wystawcy. Tylko trudne do przyjęcia wnioskowanie, że wystawca weksla własnego poręczałby za własne zobowiązanie wekslowe nie przesądziło tego, że umieszczenie przez pozwaną własnoręcznego podpisu pod pieczęcią wystawcy bez uwidocznienia stosunku przedstawicielstwa mogło być uznane ze oświadczenie woli (poręczenie wekslowe) złożone w imieniu spółki.
W pozostającym w tym samym nurcie orzecznictwa wyroku z dnia 20 lipca 2008 r., V CK 9/06, wydanym w sprawie w której podpis reprezentanta remitenta został złożony z lewej strony pieczęci firmowej tego podmiotu, Sąd Najwyższy podniósł, że podpis osoby reprezentującej osobę prawną nie musi być zawsze umieszczony zawsze pod pieczęcią firmową (stemplem firmowym) takiej osoby. Wystarczy, że złożony podpis wykazuje przestrzenny i merytoryczny związek z pieczęcią firmową.
Wyrok SN z dnia 2 marca 2016 r., V CSK 406/15
Standard: 47525 (pełna treść orzeczenia)