Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Znaczenie przekształcenia przedsiębiorcy przesyłowego w trybie art. 551 i n. k.s.h. po zakończeniu biegu zasiedzenia

Zasiedzenie służebności przesyłu (art. 305[4] k.c. w zw. z art. 292; art. 172 i art. 176 k.c.)

Jeżeli po zakończeniu biegu zasiedzenia zostało dokonane przekształcenie przedsiębiorcy przesyłowego działającego w formie spółki kapitałowej na podstawie art. 551 i n. k.s.h, żądanie stwierdzenia zasiedzenia służebności na jego rzecz obejmuje również żądanie stwierdzenia zasiedzenia na spółkę przekształcaną jako nabywcę prawa a nadto na tożsamość podmiotową wnioskodawcy nie ma wpływu zmiana firmy. 

Obowiązek wykazania sposobu przekształcenia lub zmiany firmy spoczywa, zgodnie z art. 6 k.c., na przedsiębiorcy przesyłowym. 

Spółka poddana procesowi przekształcenia jest tym samym podmiotem, którym była przed przekształceniem, a w jego wyniku zmienia się tylko forma prawna prowadzonej działalności. Przekształcenie oznacza zatem zmianę typu spółki przy zachowaniu ciągłości podmiotowej w zakresie praw i obowiązków, a w konsekwencji nie dochodzi do sukcesji praw i obowiązków. 

Tożsamość podmiotowa oznacza, że spółka przekształcona nie wstępuje w prawa i obowiązki o charakterze cywilnoprawnym przysługujące spółce przekształcanej lecz z dniem przekształcenia wszystkie prawa przysługujące spółce przekształcanej służą spółce przekształconej i w odniesieniu do tych praw chodzi o tę samą spółkę. 

Działaniem reguły kontynuacji objęte są prawa i obowiązki sfery prywatnoprawnej, publicznoprawnej oraz sfery personalnej w zakresie osób wspólników spółki. Nie ma zatem poprzednika i następcy prawnego, a treść stosunków łączących spółkę z podmiotami trzecimi nie ulega zmianie. 

Zasada kontynuacji rzutuje również na konsekwencje procesowe przekształcenia, bo spółka przekształcana nie traci bytu prawnego, a jedynie działa w innej formie prawnej, a więc nie są dopuszczalne przekształcenia podmiotowe w procesie lub postępowaniu niespornym, a żądanie stwierdzenia zasiedzenia służebności na swoją rzecz przez spółkę przekształconą jest również żądaniem stwierdzenia zasiedzenia na rzecz spółki przekształcanej, o ile bieg zasiedzenia zakończył się przed przekształceniem. Na treść żądania nie ma również wpływu zmiana firmy osoby prawnej jako irrelewantna dla jej bytu a mająca znaczenie jedynie dla oznaczenia, pod którym występuje.

Na marginesie jedynie można wskazać, że wykazanie posiadania służebności łączy się z własnością urządzeń przesyłowych a jak wskazał Sąd Najwyższy w postanowieniach z dnia 30 stycznia 2014 r., IV CSK 252/13 i z dnia 14 września 2017 r., V CSK 500/16 wymaganie dotyczące własności urządzeń przesyłowych musi być rozumiane w sposób odpowiadający zasadom kolejnych przekształceń zarządu i użytkowania wskutek podziału przedsiębiorstw państwowych oraz przekształceń własnościowych i ich skutków w zakresie następstwa prawnego lub zasady kontynuacji.

Postanowienie SN z dnia 14 grudnia 2017 r., V CSK 135/17

Standard: 47369 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.