Warunki skutecznej ochrony roszczenia
Roszczenie
Jedną z postaci prawa podmiotowego jest roszczenie, które polega na możliwości domagania się od konkretnej osoby oznaczonego zachowania się. Występuje ono wtedy, gdy z jednej strony zachodzi uprawnienie skonkretyzowane pod względem treści i podmiotu, z drugiej strony, bezpośrednio przyporządkowany jest mu obowiązek innego określonego podmiotu. Konstruując roszczenie, ustawodawca może określić albo treść prawa uprawnionego albo treść obowiązku zobowiązanego do spełnienia roszczenia (por. wyrok SN z dnia 6 września 2012 r., I CSK 96/12).
Ponadto, niekiedy, ze względu na cechy prawa podmiotowego powinien zostać określony także sposób przymusowego doprowadzenia do jego realizacji (sądowy, administracyjnoprawny). Bez spełnienia wyżej wymienionych warunków nie sposób określić uprawnionego do dochodzenia roszczenia albo zobowiązanego do jego spełnienia, jak również treści uprawnienia i skorelowanego z nim obowiązku.
W konsekwencji, ze względu na brak tych cech prawa podmiotowego w postaci roszczenia nie można prawu temu zapewnić skutecznej ochrony prawnej.
Uchwała SN z dnia 20 grudnia 2012 r., III CZP 94/12
Standard: 47197 (pełna treść orzeczenia)