Prawo do odprawy pieniężnej dyrektora zakładu gospodarki komunalnej z tytułu grupowych zwolnień
Stosunki pracy po przekształceniach (art. 19 u.g.k.) Prawo do odprawy pieniężnej (art. 8 u.z.g.)
Pracownik, który po odwołaniu ze stanowiska dyrektora zakładu gospodarki komunalnej zorganizowanego w formie gminnego zakładu budżetowego, nie został następnie powołany na stanowisko prezesa zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w którą zakład ten został przekształcony, nabywa prawo do odprawy określonej w art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. w sprawie szczególnych zasad rozwiązywania z pracownikami stosunku pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy (jednolity tekst: Dz.U. z 2002 r. Nr 112, poz. 980 ze zm.).
Art. 19 ustawy o gospodarce komunalnej, stanowi w ust. 3 i 4, że w razie przekształcenia przedsiębiorstwa komunalnego w spółkę stosunek pracy dyrektora przedsiębiorstwa (jak też pracowników zatrudnionych na podstawie powołania) wygasa z mocy prawa z dniem wykreślenia przedsiębiorstwa z rejestru przedsiębiorstw, przy czym dyrektorowi (innym odwołanym pracownikom) przysługuje wówczas odprawa w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia obliczonego jak ekwiwalent za urlop wypoczynkowy, chyba że w spółce zostaliby zatrudnieni na równorzędnym lub wyższym stanowisku. Analogicznej regulacji nie ma natomiast w przypadku, gdy - jak w niniejszej sprawie - w strukturę o charakterze spółki zostaje przekształcony komunalny zakład budżetowy.
Nawet gdyby przyjąć, że w takiej sytuacji ustawodawca nie zakłada - na co zdaje się wskazywać sformułowanie art. 23 ustawy o gospodarce komunalnej - zmiany kierownika zakładu, to jednak zmiany takiej nie sposób wykluczyć, a tym samym pozbawić kierownika komunalnego zakładu budżetowego odprawy, która na podstawie przepisu ogólnego, za jaki należy uważać przepis art. 8 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r., jest mu należna z tytułu zwolnienia będącego zmianą kadrowo-organizacyjną w rozumieniu art. 1 ust. 1 powołanej ustawy.
Wyrok SN z dnia 26 listopada 2002 r., I PKN 456/01
Standard: 47151 (pełna treść orzeczenia)