Wymóg dołączenia do wniosku odpowiedniej ilości załączników i odpisów
Wniosek o stwierdzenie likwidacji niepodjętego depozytu (art. 693[19] k.p.c.)
wniosek o stwierdzenie likwidacji niepodjętego depozytu jest kwalifikowanym rodzajem pisma procesowego. Wniosek ten poza wymaganiami określonymi treścią art. art. 693 19 k.p.c. tj. wskazaniem okoliczności, w których nastąpiło złożenie depozytu, dokładnym określeniem depozyt podlegający likwidacji oraz wskazaniem osoby, która jest uprawniona do odbioru depozytu, odpowiadać musi również ogólnym warunkom formalnym przewidzianym dla każdego rodzaju pisma procesowego (art. 511 k.p.c. w zw. z art. 126 k.p.c. i następne). Wnioskodawca winien zatem do złożonego wniosku załączyć stosowną liczbę jego odpisów oraz jego załączników (art. 182 § 1 k.p.c.).
Sąd Okręgowy w Szczecinie w swoim orzecznictwie wielokrotnie wyraził już pogląd, iż nie załączenie odpisów do wniosku o stwierdzenie likwidacji niepodjętego depozytu stanowi brak formalny, który w przypadku jego nie uzupełnienia uniemożliwia nadanie biegu sprawie i skutkuje jego zwrotem stosownie do art. 130 § 1 k.p.c. (np. postanowienie z dnia 27 stycznia 2012 r., II Cz 1979/11 czy postanowienie z dnia 08 lutego 2012 r., II Cz 40/12).
Nie ulega wątpliwości, iż konieczność załączenie przez wnioskodawcę stosownej do liczby uczestników ilości odpisów wniosku ma na celu ich doręczenie przez Sąd uczestnikom postępowania, którzy to wyłącznie w ten sposób są w stanie zapoznać się z treścią wniosku i zająć stanowisko w sprawie przed jej merytorycznym rozstrzygnięciem.
Postanowienie SO w Szczecinie z dnia 13 marca 2014 r., II Ca 667/13
Standard: 47115 (pełna treść orzeczenia)