Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Rozpoznanie wniosku na posiedzeniu niejawnym a kwestia doręczenia odpisu wniosku (nieważność postępowania)

Jawność postępowania nieprocesowego (art. 514 k.p.c.) Pozbawienie strony możności obrony swoich praw (art. 379 pkt 5 k.p.c.)

Możliwość rozpoznania i rozstrzygnięcia na posiedzeniu niejawnym sprawy nie oznacza, że w takiej sprawie uczestnikowi lub uczestnikom nie powinien zostać doręczony odpis wniosku, jeżeli tego typu sprawa wszczęta została na wniosek.

Postanowienie SO w Lublinie z dnia 5 lutego 2015 r., II Ca 937/14

Standard: 47112 (pełna treść orzeczenia)

Rozstrzygnięcie sprawy na posiedzeniu niejawnym w żaden sposób nie modyfikuje obowiązku Sądu orzekającego do doręczenia uczestnikom postępowania odpisu wniosku.

W sytuacji, gdy zgodnie z art. 514 k.p.c. Sąd rozpoznający sprawę w postępowaniu nieprocesowym nie wyznaczy rozprawy i rozstrzygnie na posiedzeniu niejawnym, uczestnik postępowania, któremu nie doręczono odpisu wniosku, nie ma możliwości podjęcia obrony swoich praw w postępowaniu. Uczestnik taki, nie wiedząc o złożonym wniosku i toczącym się postępowaniu, nie ma możliwości wzięcia w nim udziału i zaprezentowania swojego stanowiska, w szczególności poprzez złożenie odpowiedzi na wniosek zawierającej zarzuty czy wnioski dowodowe. Dodatkowo, taki sposób procedowania prowadzi do przeniesienia postępowania rozpoznawczego przed sąd odwoławczy, co prowadzi do faktycznego pozbawienia stron instancji odwoławczej.

Mając zatem na względzie fakt, iż powyższe zaniechanie skutkowało pozbawieniem uczestników możności obrony swych praw, Sąd II instancji stwierdził, iż postępowanie toczące się przed Sądem I instancji jest z wyżej wskazanego powodu dotknięte nieważnością (art. 379 pkt 5 k.p.c. w zw. z art. 13 § 2 k.p.c.).

Postanowienie SO w Szczecinie z dnia 13 marca 2014 r., II Ca 667/13

Standard: 47111 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.