Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Upoważnienie banku do obciążania bieżących rachunków bankowych kredytobiorcy

Umowa kredytu (art. 69 p.b.)

Nie sposób podważać upoważnienia pozwanego Banku do podjęcia kwoty odpowiadającej prowizji przygotowawczej z rachunku bankowego (bieżącego) powoda (kredytobiorcy). Powód w „pełnomocnictwie do dysponowania środkami na rachunku bankowym” upoważnił Bank do obciążania rachunków bankowych powoda „kwotami określonymi w dyspozycjach składanych przez Bank na pokrycie wymagalnych zobowiązań wobec Banku z tytułu kredytu z należnymi odsetkami kosztami udzielonego na podstawie umowy kredytowej”. Obciążenie takie nie wymaga odrębnej dyspozycji mocodawcy, a przelanie środków z rachunku bankowego następuje po złożeniu przez Bank odpowiedniej dyspozycji z podaniem kwoty przelewu i wskazaniem wymagalnego roszczenia (zobowiązania). 

Wspomniane upoważnienia standardowo pojawiają się w bankowej praktyce kredytowej i stanowią uproszczone zabezpieczenie osobiste obejmujące należności przysługujących bankowi - kredytodawcy. 

Treść umowy rachunku bankowego nie wyklucza takiej możliwości dysponowania przez posiadacza środkami pieniężnymi znajdującymi się na jego rachunku (art. 725 k.c., art. 727 k.c.).

Takie upoważnienia pojawiają się obecnie bardzo często m.in. w treści umów kredytowych (np. w formie pełnomocnictwa odwołalnego lub nawet nieodwołalnego do czasu pełnej spłaty kredytu). W treści wspomnianego pełnomocnictwa mogą być podane czynności Banku, które prowadzą do obciążenia rachunku bankowego kredytobiorcy odpowiednimi, wymagalnymi należnościami wynikającymi z umowy kredytowej, bez szczegółowej dyspozycji ze strony mocodawcy, ale w ramach udzielonego bankowi umocowania (art. 95 k.c.).

 Wyrok SN z dnia 18 maja 2017 r., I CSK 540/16

Standard: 46991 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.