Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Spółki kapitałowe w organizacji (art. 11 k.s.h.)

Spółki kapitałowe w organizacji (art. 11 - 13 k.s.h.)

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

W odniesieniu do spółek osobowych stosowanie w drodze analogii art. 11 k.s.h. spotkało się z krytyką

Do handlowych spółek o konstytutywnym wpisie do rejestru w okresie przed ich rejestracją należy stosować przepisy ogólne prawa cywilnego w myśl art. 2 k.s.h.

Wyrok SN z dnia 27 kwietnia 2021 r., II USKP 42/21

Standard: 57920 (pełna treść orzeczenia)

Zgodnie z art. 11 § 1 k.s.h. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji posiada zdolność prawną – co przekłada się m.in. na możliwość nabywania przez nią praw we własnym imieniu. Z tego powodu nieuzasadnione jest stanowisko, by umowa przenosząca na tę spółkę prawo rzeczowe miała charakter warunkowy i mogła wywołać skutki prawne dopiero z chwilą zarejestrowania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jako osoby prawnej.

Przysługiwanie spółce kapitałowej w organizacji zdolności prawnej przesądza, że czynność zobowiązująca do przeniesienia na jej rzecz tego prawa, może stanowić równocześnie podstawę rozporządzenia tym prawem.

Umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w której pokryciem udziałów wspólników jest wniesienie przez nich wkładu niepieniężnego w postaci współwłasności należącej do nich nieruchomości, stanowi co do zasady czynność prawną zobowiązująco-rozporządzającą, a więc zobowiązuje do przeniesienia i jednocześnie przenosi własność tej nieruchomości na powstałą spółkę z o.o. w organizacji.

Wyrok SN z dnia 7 sierpnia 2014 r., II CSK 740/13

Standard: 46934 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 62 słów. Wykup dostęp.

Standard: 50804

Komentarz składa z 131 słów. Wykup dostęp.

Standard: 50524

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.