Przedawnienie roszczenia przedsiębiorcy o wynagrodzenie za bezumowne korzystanie nieruchomości (art. 118 k.c.)
Przedawnienie roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej (art. 118 k.c.) Bezumowne korzystanie z rzeczy (art. 224 - 225 k.c. i art. 230 k.c.) Przedawnienie roszczeń uzupełniających (art. 229 k.c.)
Roszczenie osób fizycznych, wspólników spółki cywilnej, którzy na nieruchomości wchodzącej w skład ich majątku wspólnego prowadzą hotel, o wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z tej nieruchomości w związku z przebiegiem przez nią gazociągu należącego do przedsiębiorcy przesyłowego przedawnia się w terminie trzech lat.
Wspólna - bezudziałowa nieruchomość powodów - jest bazą do prowadzenia przez nich działalności gospodarczej w postaci usytuowanego na niej hotelu. Działalność ta niewątpliwie doznaje pewnego ograniczenia na skutek istnienia przedmiotowych gazociągów o łącznej długości około 208 m i szerokości około 1 m. Ogranicza to powodów w prowadzonej przez nich działalności gospodarczej, chociażby z punktu widzenia możliwości wykorzystania tego terenu dla rozbudowy bazy hotelowej, czy możliwości jej pełnego wykorzystania dla celów parkingowych. Powodowie więc muszą tolerować ten stan rzeczy, ograniczający korzystanie w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej z nieruchomości wspólnej w pełnym zakresie ich właścicielskich uprawnień. Istnieje więc podstawa do oceny, że dochodzone roszczenie pozostaje w funkcjonalnym związku z prowadzoną przez wspólników spółki cywilnej działalnością gospodarczą.
Uchwała SN z dnia 12 maja 2017 r., III CZP 5/17
Standard: 46877 (pełna treść orzeczenia)
Roszczenie o wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z nieruchomości zostało zakwalifikowane jako związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, gdy dochodziła go gmina (wyrok SN z dnia 22 września 2005 r., IV CK 105/05), a także gdy dochodziła go spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (uchwała SN z dnia 16 września 2010 r., III CZP 44/10). W szczególności w sprawie III CZP 44/10 powodowa spółka dochodziła wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z jej nieruchomości w związku z przebiegiem linii przesyłowej - naziemnego ciepłociągu należącego do innego podmiotu. Było przy tym niesporne, że aktywność gospodarcza powodowej spółki nie ma związku z przebiegiem przez jej teren linii ciepłowniczej należącej do pozwanego. Sąd Najwyższy uznał jednak, że dochodzone roszczenie wykazuje dostateczny związek funkcjonalny z działalnością gospodarczą powódki.
Wyrok SA w Warszawie z dnia 27 marca 2014 r., I ACa 1519/13
Standard: 63983 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 46716