Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Przekazanie zagadnienia do rozstrzygnięcia powiększonemu składowi SN (art. 398[17] k.p.c.)

Skarga kasacyjna (art. 398[1] – 398[21] k.p.c.)

„Powiększenie składu” nie zmierza do wykluczenia z niego sędziów zasiadających w składzie właściwym do załatwienia sprawy, w szczególności z uwagi na zapoznanie się przez nich ze sprawą i dokonanie wstępnej merytorycznej oceny okoliczności doniosłych do jej rozstrzygnięcia, lecz do uzupełnienia tego składu o inne jeszcze osoby, których ogląd problemów faktycznych i prawnych występujących w sprawie da gwarancję wypracowania właściwego w niej rozstrzygnięcia. Z tej przyczyny wielokrotnie w składzie siedmiu sędziów rozpoznających zagadnienie prawne zasiadali ci sami sędziowie, którzy zasiadali w składzie przedstawiającym zagadnienie prawne składowi powiększonemu; zdarza się także, że zostają oni wyznaczeni sprawozdawcami zagadnienia prawnego.

Paragraf 108 regulaminu Sądu Najwyższego zakłada, że Prezes Sądu Najwyższego kierujący izbą - lub z jego upoważnienia przewodniczący wydziału zarządza sporządzenie przez sędziego sprawozdawcę lub sędziów sprawozdawców projektu uchwały lub referatu obejmującego wstępną analizę zagadnienia prawnego przedstawionego do rozstrzygnięcia, co oznacza, że tego rodzaju wstępna analiza zagadnienia, w istocie zbieżna z tą, jakiej dokonuje sprawozdawca w składzie trzech sędziów przedstawiających zagadnienie prawne składowi powiększonemu, stanowi materiał do dyskusji dla składu powiększonego i oczywiście nie oznacza, że sędzia, który go sporządził miałby być traktowany jak iudex suspectus.

Skład siedmiu sędziów może przedstawić zagadnienie prawne składowi całej Izby Sądu Najwyższego (art. 86 § 2 ustawy z 8 grudnia 2017 r. o Sądzie Najwyższym), a wówczas skład ten oczywiście tworzą także sędziowie, którzy należeli do składu powiększonego przedstawiającego zagadnienie prawne całej Izbie.

Postanowienie SN z dnia 21 maja 2019 r., III CZP 25/19

Standard: 46501 (pełna treść orzeczenia)

Występujące w orzecznictwie rozbieżności w wykładni prawa nie stanowią podstawy przekazania zagadnienia prawnego do rozstrzygnięcia powiększonemu składowi Sądu Najwyższego na podstawie art. 398[17] § 1 k.p.c.; są nią wyłącznie poważne wątpliwości prawne powzięte przy rozpoznaniu skargi kasacyjnej.

Jeżeli w orzecznictwie Sądu Najwyższego ujawnią się rozbieżności w wykładni prawa, z wnioskiem o ich rozstrzygnięcie przez Sąd Najwyższy w składzie siedmiu sędziów lub innym odpowiednim składzie mogą natomiast występować podmioty wskazane w art. 60 ustawy o SN.

Wyrok SN z dnia 8 listopada 2013 r., I CSK 712/12

Standard: 67908 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.