Odrzucenie skargi kasacyjnej nieopłaconej przez profesjonalnego pełnomocnika
Wezwanie do usunięcia braków; odrzucenie skargi kasacyjnej (art. 398[6] k.p.c.) Przymus adwokacko-radcowski w postępowaniu cywilnym (art. 87[1] k.p.c.) Braki fiskalne pism wnoszonych przez profesjonalnych pełnomocników (art. 130[2] k.p.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
W razie wniesienia przez stronę zastępowaną przez radcę prawnego (adwokata, rzecznika patentowego) skargi kasacyjnej, od której - stosownie do wskazanej wartości przedmiotu zaskarżenia - pobiera się opłatę stałą lub stosunkową, sąd drugiej instancji, po doręczeniu postanowienia oddalającego w całości lub w części wniosek o zwolnienie skarżącego od kosztów sądowych oraz bezskutecznym upływie terminu przewidzianego w art. 112 ust. 3 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (jedn. tekst: Dz.U. z 2016 r., poz. 623), odrzuca skargę kasacyjną na podstawie art. 398[6] § 2 k.p.c. i nadał jej moc zasady prawnej.
Uchwała SN z dnia 16 marca 2017 r., III CZP 82/16
Standard: 52539 (pełna treść orzeczenia)
Opłatę od skargi kasacyjnej pełnomocnik skarżącej będący radcą prawnym powinien był uiścić przy wniesieniu tego środka zaskarżenia (najpóźniej w ostatnim dniu terminu przewidzianego do złożenia skargi), zwłaszcza w sytuacji, gdy wybierał się urlop i musiał mieć świadomość, że brak zapłaty tej niewielkiej kwoty może spowodować niepotrzebne przedłużenie postępowania międzyinstancyjnego. Jeśli tego nie zrobił był zobligowany do odebrania spodziewanego wezwania do uzupełnienia braku formalnego skargi kasacyjnej – wiedząc, że sankcją niedopełnienia obowiązku stanie się odrzucenie skargi kasacyjnej.
Postanowienie SN z dnia 8 marca 2016 r., II UZ 54/15
Standard: 54653 (pełna treść orzeczenia)