Wpływ utraty w postępowaniu egzekucyjnym statusu wierzyciela na bieg przedawnienia egzekwowanej wierzytelności
Przerwa biegu przedawnienia (art. 123 k.c.)
Postępowanie egzekucyjne toczące się na wniosek wierzyciela, który na skutek czynności prawnej utracił status wierzyciela, nie ma wpływu na bieg przedawnienia egzekwowanej wierzytelności.
Nie sposób przyjąć, by nowy wierzyciel, pozostając biernym, mógł wywodzić z takiej kontynuacji postępowania egzekucyjnego korzystny dla siebie skutek w postaci spoczywania biegu przedawnienia.
Kontynuowanie postępowania egzekucyjnego na rzecz byłego wierzyciela nie stwarza nowemu wierzycielowi przeszkody w podjęciu własnych czynności zmierzających bezpośrednio do zaspokojenia roszczenia, tzn. złożenia wniosku o nadanie tytułowi egzekucyjnemu klauzuli wykonalności na jego rzecz.
Trudno zaakceptować sytuację, w której ponowne rozpoczęcie biegu przedawnienia przeciwko biernemu nowemu wierzycielowi, zależałoby od tego, czy - i kiedy - były wierzyciel złoży wniosek o umorzenie postępowania egzekucyjnego. Sam dłużnik może wszak bronić się przed kontynuacją postępowania tylko występując z powództwem przeciwegzekucyjnym przewidzianym w art. 840 § 1 pkt 2 k.p.c. (por. wyrok SN z dnia 19 listopada 2014 r., II CSK 196/14)
Wyrok SN z dnia 13 grudnia 2018 r., V CSK 533/17
Standard: 46420 (pełna treść orzeczenia)