Konwalidowanie niewłaściwej reprezentacji Skarbu Państwa przed sądem I instancji przez sąd II instancji (art. 373 k.p.c.)
Podejmowanie czynności procesowych za Skarb Państwa przez Prokuratorię Generalną RP
Dostrzeżenie przez Sąd drugiej instancji po przekazaniu akt sprawy z apelacją, iż Skarb Państwa nie jest reprezentowany przez Prokuratorię Generalną, w przypadku, gdy tego rodzaju zastępstwo jest obowiązkowe, zaś dotychczas nie nastąpiło przekazanie przez Prokuratorię Generalną zastępstwa jednostce organizacyjnej Skarbu Państwa, z której działalnością wiąże się dochodzone roszczenie, powinno skutkować podjęciem działań na podstawie art. 373 k.p.c., zmierzających do usunięcia braku apelacji wniesionej przez jednostkę organizacyjną Skarbu Państwa, która z racji obowiązkowego zastępstwa przez Prokuratorię Generalną nie jest umocowana do podejmowania czynności procesowych w sprawie, przez wezwanie Prokuratorii Generalnej do udziału w sprawie jako zastępcy procesowego Skarbu Państwa i zarazem do zajęcia stanowiska w odniesieniu do dotychczas podjętych samodzielnie czynności procesowych przez jednostkę organizacyjną Skarbu Państwa, z której działalnością wiąże się dochodzone roszczenie.
Prokuratoria Generalna reprezentując Skarb Państwa może wówczas wnieść apelację, względnie złożyć oświadczenie o potwierdzeniu dotychczasowych zdziałanych czynności procesowych przez jednostkę organizacyjną, o której mowa w art. 67 § 2 k.p.c., lub zająć inne stanowisko procesowe.
W razie reprezentacji procesowej Skarbu Państwa przez Prokuratorię Generalną, jej oświadczenie w przedmiocie potwierdzenia dotychczas zdziałanych czynności przez jednostkę organizacyjną Skarbu Państwa ma znaczenie dla oceny ważności postępowania. Natomiast przekazanie przez Prokuratorię Generalną z urzędu, jak w niniejszej sprawie, na tym etapie postępowania, zastępstwa Skarbu Państwa Prezesowi Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych w W., zawierało w sobie potwierdzenie wszystkich czynności procesowych zdziałanych przez tą jednostkę organizacyjną Skarbu Państwa. Jak bowiem wynika z powołanego art. 8 ust. 1 i 3 ustawy o Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej, Prokuratoria Generalna jest uprawniona do przekazania wykonywania zastępstwa podmiotowi reprezentującemu Skarb Państwa w każdym stadium postępowania, jeżeli z uwagi na charakter sprawy zastępstwo Skarbu Państwa przez Prokuratorię Generalną nie jest konieczne. Tego rodzaju stanowisko Prokuratorii Generalnej, jeśli wcześniej pomimo obowiązkowego zastępstwa Skarbu Państwa nie występowała w danej sprawie, oznacza sanowanie dotychczas zdziałanych czynności procesowych w sprawie przez jednostkę organizacyjną Skarbu Państwa, z której działalnością wiąże się dochodzone roszczenie, bez potrzeby składania dodatkowego oświadczenia przez Prokuratorię Generalną o zatwierdzeniu dotychczas zdziałanych czynności.
Postanowienie SN z dnia 19 września 2018 r., I CZ 64/18
Standard: 46300 (pełna treść orzeczenia)