Procesowe skutki niezapewnienia obligatoryjnego udziału w sprawie Prokuratorii Generalnej
Podejmowanie czynności procesowych za Skarb Państwa przez Prokuratorię Generalną RP Pozbawienie strony możności obrony swoich praw (art. 379 pkt 5 k.p.c.) Brak zdolności procesowej, sądowej, w składzie organu (art. 199 § 1 pkt 3 i art. 379 pkt 2 i art. 401 pkt 2 k.p.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Niezapewnienie udziału w sprawie Prokuratorii Generalnej, jako obligatoryjnego zastępcy procesowego Skarbu Państwa nie powoduje nieważności postępowania z przyczyny określonej w art. 379 pkt 2 k.p.c. Może być natomiast oceniane przez pryzmat przesłanki nieważności postępowania przewidzianej w art. 379 pkt 5 k.p.c., tj. pozbawienia strony możności obrony swych praw (zob. wyrok SN z dnia 2 lutego 2011 r., II CSK 368/10), jednak tego rodzaju sytuacja procesowa jest zależna od okoliczności konkretnej sprawy (zob. wyrok SN z dnia 13 grudnia 2005 r., IV CK 244/05).
Postanowienie SN z dnia 19 września 2018 r., I CZ 64/18
Standard: 46287 (pełna treść orzeczenia)
Stosownie do art. 8 ust 1 pkt 1 u. PG w sprawach rozpoznawanych przez sąd okręgowy w pierwszej instancji zastępstwo Skarbu Państwa przez Prokuratorię Generalną jest obowiązkowe. Sąd powinien dokonywać doręczeń pism i orzeczeń do Głównego Urzędu Prokuratorii Generalnej (art. 23 a), dotyczy to także doręczenia pozwu i zawiadamiania o terminach rozpraw. Doręczenie dokonane jednostce organizacyjnej Skarbu Państwa było niezgodne ze wskazanymi przepisami. Możliwość przyjęcia w takiej sytuacji, że doszło wówczas do pozbawienia Skarbu Państwa możności obrony swych praw uzależniona jest od wykazania w okolicznościach konkretnej sprawy, że niebranie udziału w postępowaniu sądowym przez Prokuratorię Generalną doprowadziło do takiego pozbawienia. Spełnienie tego wymagania byłoby niemożliwe w przypadku rozstrzygnięcia korzystnego dla Skarbu Państwa.
Wyrok SN z dnia 1 marca 2017 r., IV CSK 350/16
Standard: 13414 (pełna treść orzeczenia)