Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Zwrot wartości pożytków nieuzyskanych z powodu złej gospodarki

Obowiązek zwrotu pożytków lub ich wartości (art. 224 § 2 i art. 225 k.c.)

Wyświetl tylko:

Obowiązek zaspokojenia przez posiadacza w złej wierze roszczeń przewidzianych w art. 225 k.c. różni się od takiego obowiązku posiadacza w dobrej wierze od chwili, w której dowiedział się o wytoczeniu przeciwko niemu powództwa o wydanie rzeczy m.in. tym, że posiadacz taki jest obowiązany zwrócić także wartość pożytków, których z powodu złej gospodarki nie uzyskał.

Od odpowiedzialności tej nie zwalnia go brak winy, niemniej obowiązek zwrotu pożytków, których posiadacz nie uzyskał, prowadzi co konieczności wykazania przesłanki złej gospodarki. Skutki prawne z tego faktu wywodzi właściciel rzeczy, który domaga się od samoistnego posiadacza w złej wierze zwrotu wartości nieuzyskanych pożytków, dlatego – zgodnie z regułą wyrażoną w art. 6 k.c. – spoczywa na nim ciężar wykazania przesłanki złej gospodarki.

Wyrok SN z dnia 21 lipca 2017 r., I CSK 636/16

Standard: 46281 (pełna treść orzeczenia)

Przepisy mówią o pożytkach pobranych, pożytkach zużytych i pożytkach nieuzyskanych z powodu złej gospodarki przez posiadacza, co w odniesieniu do pożytków cywilnych, a więc dochodów jakie rzecz przynosi na podstawie stosunku prawnego oznacza, że dopuszczalną a nawet zalecaną aktywnością posiadacza samoistnego rzeczy w złej wierze jest - jeżeli charakter rzeczy na to pozwala -zawieranie stosunków prawnych zapewniających uzyskiwanie optymalnych pożytków cywilnych. Zaniedbania w tym zakresie spowodują konieczność zrefundowania właścicielowi przez posiadacza samoistnego nieuzyskanych pożytków kosztem własnego majątku.

Wyrok SN z dnia 11 sierpnia 2016 r., I CSK 603/15

Standard: 46283 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 267 słów. Wykup dostęp.

Standard: 56156

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.