Status likwidatora; odpowiednie stosowanie przepisów dotyczących członków zarządu do likwidatorów
Odpowiednie stosowanie przepisów dotyczących członków zarządu do likwidatorów (art. 280 k.s.h.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Zgodnie z art. 280 k.s.h. do likwidatorów stosuje się przepisy dotyczące członków zarządu, chyba że przepisy rozdziału o likwidacji stanowią inaczej. Stosuje się zatem wprost przepisy k.s.h. o likwidacji dotyczące nie zarządu, jako organu, lecz członków zarządu, jako członków organu spółki. Zgodnie zaś z art. 283 § 1 k.s.h., likwidatorzy, w granicach swoich kompetencji określonych w art. 282 § 1 k.s.h., mają prawo prowadzenia spraw i reprezentowania spółek, a więc w postępowaniu sądowym likwidator jest reprezentantem spółki.
W orzecznictwie Sądu Najwyższego w kwestii statusu likwidatora wyrażone zostało w postanowieniu z dnia 20 października 2011 r., IV KK 129/11 stanowisko, że likwidator jest przedstawicielem ustawowym spółki. Sprawa ta jednak była sprawą karną i nie należała do kompetencji likwidatora określonych w art. 282 § 1 k.s.h., a zatem nie obejmował jej art. 283 § 1 k.s.h.
Natomiast w sprawie cywilnej toczącej się w ramach kompetencji likwidatora określonych w art. 282 § 1 k.s.h. Sąd Najwyższy w postanowieniu z 16 listopada 2016 r. I CZ 76/16 stwierdził, że likwidator z mocy art. 280 k.s.h. jest organem spółki w likwidacji, powołanym do jej reprezentacji, działa w procesie za spółkę, a ściślej, zastępując jej organ. Podobne stanowisko wynika z uzasadnienia uchwały Sądu Najwyższego z 23 września 2010 r. III CZP 54/10, w którym Sąd uznał, że rezygnacja likwidatorów z funkcji doprowadziła do tego, iż spółka pozostała bez organów uprawnionych do działania w jej imieniu.
Wyrażone w powyższych dwóch orzeczeniach stanowisko, że likwidator jest w istocie organem spółki w likwidacji należy podzielić, bowiem niewątpliwie celem instytucji likwidatora jest zapewnienie reprezentacji spółce w likwidacji i działanie w zastępstwie organów spółki w sprawach określonych w art. 282 § 1 k.s.h. Także ze względu na cel art. 70 § 1 k.p.c. i art. 199 § 2 k.p.c., którym jest zapewnienie właściwej reprezentacji osobom prawnym i fizycznym oraz innym organizacjom w postępowaniu sądowym - przepisy te należy stosować również do likwidatora, pełniącego funkcję organu osoby prawnej i występującego w sprawach należących do jego kompetencji.
Postanowienie SN z dnia 5 kwietnia 2017 r., II CSK 378/16
Standard: 50118 (pełna treść orzeczenia)
Status prawny likwidatora reguluje art. 280 k.s.h. stanowiący, że do likwidatorów stosuje się przepisy dotyczące członków zarządu, chyba że przepisy o rozwiązaniu i likwidacji spółki stanowią inaczej. Uprawnionym zatem jest twierdzenie, że po pierwsze likwidator nie jest organem spółki z o.o., a po drugie przepisy dotyczące zarządu w odniesieniu do likwidatora stosuje się tylko subsydiarnie. Likwidator jest przedstawicielem ustawowym osoby prawnej, zmierzającym do zakończenia jej bytu. Zarządza spółką celem jej likwidacji.
Wyrok SA w Łodzi z dnia 27 lutego 2014 r., III AUa 925/13
Standard: 50192 (pełna treść orzeczenia)