Wyznaczenie kuratora na wniosek organu podatkowego (art. 138 § 3 u.o.p.)

Kurator osoby prawnej (art. 42 k.c. i art. 603 k.p.c.)

Z art. 138 § 3 u.o.p. wynika jednoznacznie, że jeżeli osoba prawna, a taką w niniejszej sprawie jest spółka z o.o. działająca pod firmą "P.", nie może prowadzić swoich spraw wskutek braku powołanych do tego organów, organ podatkowy składa do sądu wniosek o ustanowienie kuratora. Przepis ten w swej treści wskazuje, że chodzi o sytuację unormowaną w art. 42 k.c. Zgodnie z tym przepisem, jeżeli osoba prawna nie może prowadzić swoich spraw z braku powołanych do tego organów, sąd ustanawia dla niej kuratora.

Ustawodawca regulując postępowanie podatkowe uznał, że w przypadku osoby prawnej, która z braku organów nie może działać w tym postępowaniu, względy systemowe nakazują, aby uregulować tę sytuację jednolicie dla wszystkich osób prawnych. Decydujące znaczenie ma więc nie to, że mamy tu do czynienia ze szczególnym postepowaniem administracyjnoprawnym, lecz to, że w postępowaniu tym występuje osoba prawna, która nie może działać na skutek braku organów. Tę sytuację uregulował ustawodawca dla wszystkich osób prawnych, właśnie w art. 42 k.c.

Przepis art. 138 § 3 u.o.p. stanowi tylko potwierdzenie, że sytuację osoby prawnej pozbawionej organów, także w postępowaniu podatkowym reguluje art. 42 k.c. Skoro z przepisu art. 138 § 3 u.o.p. wynika, że organ podatkowy ma się zwrócić do sądu, to niewątpliwie, co także wynika jednoznacznie z art. 42 k.c., właściwym dla ustanowienia kuratora jest sąd, a nie organ podatkowy.

Uchwała SN z dnia 23 lutego 2018 r., III CZP 106/17

Standard: 46174 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.