Koszty procesu w sprawie wierzyciela spółki jawnej przeciwko wspólnikowi
Odpowiedzialność wspólników spółki jawnej za zobowiązania spółki (art. 22 § 2 k.s.h. i art. 31 k.s.h.)
Koszty postępowania, o ile zostaną zasądzone na rzecz wierzyciela przy uwzględnieniu zasad określonych w art. 98-102 k.p.c., obciążają pozwanego wspólnika spółki jawnej i mogą być też egzekwowane przeciwko niemu.
W pewnych warunkach, objaśnionych w uchwale Sądu Najwyższego z 28 lutego 2013 r., III CZP 108/12, koszty postępowania toczącego się między wierzycielem spółki jawnej a jej wspólnikiem mogą podlegać rozliczeniu z pozostałymi wspólnikami i spółką, o ile zostaną ściągnięte od tego wspólnika, od którego wierzyciel dochodził świadczenia.
Wyrok SN z dnia 14 kwietnia 2016 r., IV CSK 503/15
Standard: 46145 (pełna treść orzeczenia)
Wspólnik spółki jawnej, który spełnił świadczenie na rzecz wierzyciela tej spółki, może żądać od innego jej wspólnika zwrotu odpowiedniej części tego świadczenia wraz z kosztami procesu wytoczonego przeciwko niemu, chyba że pozwany wspólnik skutecznie podniesie zarzut wadliwego prowadzenia procesu przez wspólnika pozwanego przez wierzyciela.
Gdy wierzyciel, który nie uzyskał dobrowolnego zaspokojenia swojej wierzytelności wystąpi z roszczeniem o świadczenie przeciwko samej spółce jawnej i uzyska jego zasądzenie oraz zasądzenie kosztów postępowania, to - z uwagi na działanie zasady ustalonej w art. 778[1] k.p.c. - proces o zasądzenie tejże wierzytelności od poszczególnych wspólników jest nie tylko zbędny, ale w ogóle niedopuszczalny. Granice należnego wierzycielowi świadczenia wyznacza wówczas treść tytułu egzekucyjnego wydanego przeciwko spółce, który może być podstawą egzekucji - według jego wyboru - przeciwko wszystkim lub tylko niektórym wspólnikom, po zaopatrzeniu go klauzulą wykonalności przeciwko nim. Każdy ze wspólników odpowiada za zaspokojenie wierzytelności w granicach wyznaczonych brzmieniem wydanego wierzycielowi tytułu egzekucyjnego.
Podlegająca zaspokojeniu wierzytelność obejmuje również zasądzone na rzecz wierzyciela koszty postępowania w sprawie przeciwko spółce oraz ewentualne koszty wszczętego przeciwko niej postępowania egzekucyjnego. Odpowiedzialność poszczególnych wspólników w stosunku do wierzyciela może objąć nadto jeszcze koszty postępowania klauzulowego, które wierzyciel musiał przeprowadzić w celu doprowadzenia do przymusowego zaspokojenia swojej wierzytelności z majątku wspólników.
Uchwała SN z dnia 28 lutego 2013 r., III CZP 108/12
Standard: 21812 (pełna treść orzeczenia)